Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN GELENEKSEL EL SANATLARI ŞÖLENİ'NİN AÇILIŞINA KATILDI

BARAN: "EL SANATLARIMIZ ÖLMESİN, ZANAATLERİMİZ DE ZANAATKÂRLARIMIZ DA YAŞASIN"

23 AĞUSTOS 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Altındağ Belediyesi'nin düzenlediği 'Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Türk El Sanatları Şöleni"nin açılış törenine katıldı. 

ATO Başkanı Baran, Altınköy Açıkhava Müzesi'nde gerçekleşen törende Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ile birlikte kurdele kesti. Türk kültürünün örneklerinden olan geleneksel el sanatlarını yaşatmaya verdiği önem nedeniyle Altındağ Belediye Başkanı Balcı'yı kutlayan Baran, serginin yapıldığı Altınköy Açıkhava Müzesi'ni de "Ankara'nın nefes aldığı mekanlardan biri" olarak nitelendirdi.

Serginin, Türk kültürünün nesilden nesile aktarılması konusunda önemli bir görev üstleneceğini kaydeden Baran, "Geçmişten gelen bu güzellikleri korumamız ve gelecek nesillere aktarmamız lazım. El sanatlarımız ölmesin, zanaatlarımız da zanaatkârlarımız da yaşasın" dedi. Baran, serginin organizasyonunu gerçekleştiren ATO'nun 59 No'lu Komite Başkanı Serpil Polat'ı da kutladı.

Açılışa Baran ve Balcı'nın yanı sıra Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Karabudak, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Dinçer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninin ardından Baran ve Balcı,  şölende yer alan el sanatları stantlarını tek tek ziyaret etti, zanaatkârlardan bilgi aldı ve ürünleri inceledi. Coğrafi işaretli ürün olan Kutnu dokumalardan, telkâri işlemeye, taş baskıdan keçe yapımına tespit yapımından lüle taşına kadar 31 ayrı el sanatı Altınköy Açık Hava Müzesi'nde bir hafta süreyle sergilenecek.