Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKAN BARAN "SİMİT"İN OXFORD İNGİLİZCE SÖZLÜĞE GİRMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

"COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ALDIĞIMIZ "ANKARA SİMİDİ"NİN OXFORD İNGİLİZCE SÖZLÜĞÜ'NDE YER ALMASI ULUSLARARASI TANITIMI AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM"

 

"SÖZLÜĞE GİRECEK EN AZ 500 ÜRÜNÜMÜZ VAR"

 

"YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZ ULUSLARARASI PAZARDA HAK ETTİKLERİ YERİ ALACAK"

 

23 EKİM 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) coğrafi işaret tescilini yaptırdığı "simit"in Oxford İngilizce Sözlüğüne girmesini değerlendirerek, "Coğrafi İşaret tescili aldığımız Ankara Simiti'nin Oxford İngilizce Sözlüğünde yer alması uluslararası tanıtımı açısından önemli bir adım" dedi.

 

Baran, dünyanın en tanınmış dil bilgisi kitaplarının başında yer alan Oxford İngilizce Sözlüğünün veri tabanında bulunan ve İngilizce diline giren yabancı kelimeleri güncelleyerek, Türk kültürünün vazgeçilmez yiyeceği "simit"i sözlüğe almasını yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. "Türkiye menşeli, pişirmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü" olarak sözlüğe giren simidin Türkiye'nin pek çok ilinde üretildiğini ancak sözlükte tarif edilen simidin Ankara Simidi olduğunu ifade eden Baran, "Sözlükte tarif edilen pekmeze bulanarak pişirilen simit, Ankara Simididir. İlimize özgü bu ürünün coğrafi işaret tescili alması için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuruda bulunmuş ve 2017 yılında tescil almıştık. Bu gelişmeyle de simidin uluslararası tanıtımını Oxford yapmış oldu" dedi.

 

Ankara Ticaret Odası olarak, üretildiği yörenin özelliklerini işaret eden coğrafi işaret konusuyla yakından ilgilendiklerinin altını çizen Baran, Türkiye'nin coğrafi işaretli ürünlerinin ekonomiye kazandırılması, bu ürünlerin yurtdışına pazarlanması konusunda Ankara'nın da Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı olması için çalıştıklarını anlattı. Eylül ayında düzenledikleri "2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi"nde Türkiye'nin coğrafi işaretli ürünlerini sergilediklerini hatırlatan Baran, "Türkiye kendine has iklimi ve bitki örtüsüyle zengin bir ülke. Coğrafi işaret tescili alabilecek ürün sayısının 2 bin 500 olduğu belirtiliyor. Hali hazırda tescil almış ürün sayımız ise 446. Sözlüğe girecek en az 500 ürünümüzün daha olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

 

Baran, Ankara Ticaret Odası olarak çalışma yapmaya başladıkları günden bu yana coğrafi işaret konusunun kamuoyunda bilinirliğinin daha da arttığını kaydederek, "Düzenlediğimiz zirveye uluslararası alım heyetleri de davet ettik. Çok verimli görüşmeler gerçekleşti. Yöresel ve geleneksel ürünlerimizin yabancı ülke raflarında yer alması için gayret sarf ediyoruz. Coğrafi işaretli ürünlerimiz uluslararası pazarda hak ettikleri yeri alacak" diye konuştu.