Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ İNDİRİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

"FAİZ İNDİRİMİYLE YATIRIM İKLİMİ BAHARA DÖNÜYOR "

 

24 EKİM 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankası'nın Temmuz ve Eylül aylarındaki faiz indirimlerinin ardından,  250 baz puan daha indirime gitmesinin iş dünyasını memnun ettiğini belirterek, "Faiz indirimiyle yatırım iklimi bahara dönüyor" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını değerlendirdi. Baran, Para Politikası Kurulu'nun Temmuz ayında yaptığı 425 baz puanlık faiz indiriminin ardından Eylül ayında 325 baz puanlık indirim gerçekleştirdiğini hatırlatarak, bugün yapılan 250 baz puanlık faiz indirimiyle son üç toplantısında toplam bin baz puanlık indirim gerçekleştirmiş olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin yükselişinin önündeki engellerden birinin paradan para kazanmayı kolaylaştıran faiz ekonomisi olduğunu hatırlatan Baran, Türkiye'nin yükselişine engel olmak isteyenlerin de kur ve faiz üzerinden saldırılar gerçekleştirdiğini ifade etti. Merkez Bankası'nın üç ayrı toplantısında gerçekleştirdiği indirimlerle, ekonominin üzerindeki faiz yükünü kaldırmak için yerinde bir hamle yaptığına dikkat çeken Baran, "Merkez Bankası bugün beklentilerin üzerinde indirim gerçekleştirerek, yatırım iklimini bahara döndürdü. Türkiye ekonomik ve siyasi olarak üzerinde oynanan oyunları bertaraf ederek, yüzünü yeniden yatırım, üretim ve büyümeye çevirdi" dedi.

 

Faiz indiriminin, üretimi canlandıracak şekilde finansman araçlarına yansımasını beklediklerinin altını çizen Baran, bankalardan da faiz indirimi beklediklerini söyledi. Baran, Türkiye'nin bölgesinde güven adası olma vasfını, gerçekleştirmiş olduğu son sınır ötesi operasyonla daha da güçlendirdiğini belirterek, "Türkiye genç nüfusu ve avantajlı yatırım şartlarıyla cazibe merkezi durumundadır, yerli ve yabancı iş insanlarımızı yatırıma davet ediyoruz" diye konuştu.