Görüşlerinizi
Paylaşın
ULUSLARARASI ANKARA MARKA BULUŞMALARI BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ'NDE TANITILDI.

ATO BAŞKANI BARAN: "GELİŞMİŞ EKONOMİ İÇİN ÜNİVERSİTE, SANAYİ VE TİCARET İŞBİRLİĞİ ŞART"

BARAN: "BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA'NIN MARKASIDIR"

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ KURUCUSU VE DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. MEHMET HABERAL:"ULUSLARARASI ANKARA MARKA BULUŞMALARI HEM ÜLKEMİZE HEM DE ANKARA'YA KATKI SAĞLAYACAKTIR"

22 KASIM 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, gelişmiş bir ekonomi için üniversite, sanayi ve ticaret kesimlerinin işbirliği halinde çalışma gerektiğine dikkat çekerek, Başkent Üniversitesi öğrencilerini, Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları programına davet etti.

ATO'nun 28-29-30 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceği Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları, Ankara'nın en köklü üniversitelerinden olan Başkent Üniversitesi'nde tanıtıldı.

Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonu'nda gerçekleşen tanıtım toplantısına Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal, Üniversite'nin öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verdikten sonra, Türkiye'nin 170 milyar dolarlık ihracatını katma değerli üretim gerçekleştirerek ve marka üreterek yükseltebileceğini söyledi.

Dördüncü sanayi devrimi ile birlikte dünyada dengelerin değiştiğini anlatan Baran, "Bugün dünyada elektronik ticaret hacmi 3,5 trilyon dolara geldi. Dijital dönüşüm ülkelere farklı nimetler sağlıyor. Bizim ülke olarak bunu kaçırma lüksümüz yok. Katma değer üretmenin en önemli yolu markalaşmaktan geçiyor. Yerli üretelim, milli üretelim, marka üretelim" dedi. Baran, marka üretmenin akıl, sabır ve çaba gerektirdiğinin altını çizdi.

Baran, Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları programı için aralarında Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın'ın da yer aldığı bir grubunun yaklaşık bir yıllık süreyle hazırlık çalışması gerçekleştirdiği belirterek, katkıları nedeniyle Başkent Üniversitesi'ne ve Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'a teşekkür etti.  

Ankara'nın üniversite eğitiminde ileri bir şehir olduğunu ve önemli üniversitelere ev sahipliği yaptığını kaydeden Baran, "Başkent Üniversitesi Ankara'nın markasıdır" dedi.

Baran, üniversitelerin öğretim görevlileri ve öğrencilerini Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'na davet ettiği konuşmasında, şunları söyledi:

 "Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları her ne kadar Ankara Ticaret Odası'nın bir etkinliği olsa da bu organizasyonun asıl sahibi siz gençlersiniz.  Heyecanımızı da hedeflerimizi de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Amacımız, öğrencilerimizle ve öğretim görevlilerimizle farkındalık oluşturmak. Dünya listelerine girecek markalarımızı üretecek kişilerin gençlerimiz arasından çıkacak. Gençlerimizin marka oluşturabilir bilince gelmesini, marka yönetimi alanında kendilerini geliştirmelerini ve gelecek planlarında marka konusuna yer vermelerini arzu ediyoruz"

-TÜRKİYE YAPAMAYACAĞI ÇOK AZ ŞEY OLDUĞUNU KANITLADI-

Başkent Üniversitesi Kurucusu, Yönetim Üst Kurulu Başkanı ve Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal da konuşmasında, Türkiye'nin bilim, sağlık ve eğitimde ihracatını artırarak yapamayacağı çok az şey olduğunu kanıtladığını belirterek, "Türkiye, Türkiye'nin en büyük markası Atatürk ve şehitlerimizin omuzlarında yükselecektir" dedi.

Bilimle ve akılla hareket edildiğine markanın kendiliğinden oluştuğunu kaydeden Haberal, Başkent Üniversitesi'nin kuruluş ve gelişme süreçlerini örnek verdi. Konuşmasında yerli ve milli üretimin öneminden bahseden Haberal, tarım üretiminin de özel önem taşıdığına dikkat çekti. Başkent Üniversitesi'nde bilimsel eğitimin yanı sıra tüm alanlarda örnek uygulamalar sergilendiğini de anlatan Haberal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemize sahip çıkıp, kaliteyi hedefleyerek yolumuza devam edersek bu markaların arkası gelecek. Zahmetsiz rahmet olmaz, eğer gerçekten ülkemize hizmet etmek ve marka olmak istiyorsak bunun temeli çalışmaktan geçiyor. İnanıyorum ki Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları organizasyonu hem ülkemize hem de Ankara'ya katkı sağlayacaktır. Ankara'nın marka değerlerinden olan Başkent Üniversitesi olarak biz her zaman sizin yanınızdayız"

-BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ UAMB'DA-

Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal da konuşmasında ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin markaların değeri ile doğru orantılı olduğunu söyledi. Ali Haberal, "Başkent Üniversitesi olarak 16 bin 500 öğrencisi, 36 bin mezunu, bin 500 akademik kadrosu ile Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden olarak marka değerimize sizlerle birlikte ulaştık" dedi.

Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin birlikte çalışmasının önemine değinen Rektör Ali Haberal, Başkent Üniversitesi olarak 29 Kasım'da sunumlar, eğitim programları ve stantlarla ATO'nun düzenlediği Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'nda yer alacaklarını bildirdi.

-"GENÇ NÜFUS ÖNEMLİ POTANSİYEL BARINDIRIYOR"

ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Marka, Reklam ve Pazar Geliştirme Çalışma Grubu Başkanı Nihat Uysallı da, Türkiye ekonomisinin sanayi devrimine öncülük eden Avrupa ülkelerinin gerisinde olmadığını belirterek, dijital ürün ve yazılım alanında önemli ihracatlar gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkiye'nin genç nüfusunun önemli bir potansiyel barındırdığına dikkat çeken Uysallı, "Ülkemiz gençliğinin potansiyeli ve doğru planlamayla her şeyi başarabiliriz" dedi. Başkent Üniversitesi öğrencilerini Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'nda görmek istediklerini belirten Uysallı, gençlere seslenerek "Gelin hep birlikte ufkumuzu açalım, gelişmiş ülke hayaline birlikte koşalım" diye konuştu.

Başkent Üniversite'ndeki tanıtım toplantısına  ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, 57 No'lu Seyahat Acentesi, Motorlu Kara Taşıtları Kiralama, Şehirler Arası Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Emin Özkaya ve Komite Üyesi Mustafa Tekeli, 65 No'lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve Marka, Reklam ve Pazar Geliştirme Çalışma Grubu Üyesi Belgin Sağdıç katıldı.