Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN: "2020'NİN BAŞARISI, 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMASINDA BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAYACAK"

BARAN: "GELECEK SENE, 2019 YILINA GÖRE ÇOK DAHA İYİ BİR YIL OLACAK"

BARAN: "2020 YILINDA EKONOMİK GÖSTERGELERDE ULAŞILACAK BAŞARILI SONUÇLAR, TÜRKİYE'NİN 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMASINDA BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAYACAK"

31 ARALIK 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, gelecek senenin, 2019 yılına göre çok daha iyi bir yıl olacağını belirterek, "2020 yılında ekonomik göstergelerde ulaşılacak başarılı sonuçlar, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında büyük avantaj sağlayacak." dedi.

Baran, AA muhabirine, 2019 yılındaki gelişmeleri ve 2020 yılından beklentilerini, AA muhabirine değerlendirdi.

ATO olarak, bu sene olduğu gibi 2020 yılında da öncelikle üyeleri için çalışacaklarını anlatan Baran, onların mesleki bilgi ve tecrübelerini geliştirmeye, rekabet güçlerini artırmaya yardımcı olacak aktivite ve organizasyonları sürdüreceklerini dile getirdi. Bu yılın Ocak-Kasım döneminde, meslek komitelerinin 655 toplantı yaptığını ve 1659 karar aldığını bildiren Baran, gelecek yılda sektörel bazlı sorunların çözülmesi için gayret göstereceklerini vurguladı.

Baran, ATO bünyesinde faaliyet gösteren Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi ile üyelerin KOBİ'lere yönelik hibe, teşvik, kredi ve her türlü destekten yararlanmaya teşvik edeceklerine işaret ederek, "Ödedikleri gelir ve kurumlar vergisi, kazandırdıkları döviz, sağladıkları istihdam ve kaydettikleri büyümeyle başkentin ve ülkemizin ekonomisine katkıda bulunan üyelerimizi onurlandırmak amacıyla düzenlediğimiz Ankara'nın En'leri Ödül Töreni'ni 2020 yılında da düzenleyeceğiz. Ülkemizde ithalata bağımlılığın ve cari açığın azaltılmasına yönelik, ilgili bakanlık ve kurumlarla iş birliği içerisinde 'yerli ve milli üretim'in önemini ortaya koyacak, üretimde kullanılan ara mallarının yerli ve milli olmasını teşvik edecek çalışmalar yürüteceğiz." diye konuştu.

- "DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEĞİZ"-

ATO'nun kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak, hizmet kalitesini daha artırmak için "dijital dönüşüm" çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizen Baran, üyelere sundukları online e-belge hizmetini, 2020 yılında 7/24 hizmet verecek şekilde geliştirilip çeşitlendireceklerini, tüm belgelerin mümkün olduğunca elektronik ortamda verilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

Baran, Ankara'dan Paris, Frankfurt, Berlin, Viyana, Londra, Roma ve Bakü'ye başlatılan direkt uçuşların arttırılmasına yönelik çalışmaların devam edeceği müjdesini verdi. Özellikle ihracat potansiyeli yüksek yeni uçuş noktalarının eklenmesi için gayret edeceklerine dikkati çeken Baran, odanın ihracata yönelik çalışmalarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye İhracatçılar Meclisi Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri iş birliğiyle, 2019 yılında düzenlediğimiz 'Ankara İhracat Çalıştayı'nda ortaya çıkan yol haritası doğrultusunda, ilgili paydaşlarla 2020 yılında çalışmalara devam edeceğiz. Karşılıklı ticareti geliştirmek, ihracat yapan üyelerimizin iş hacmini artırmak ve yeni pazarlar bulmak amacıyla Büyükelçiliklerle yaptığımız iş birliği çalışmalarını sürdüreceğiz. Farklı ülkelerle imzaladığımız iş birliği protokolleri ve benzer çalışmalara, Ankara'nın ihracatı için önem arz eden ülkelerdeki ticaret odaları ve benzeri kurumlar ile devam edeceğiz."

- "BAŞKENT SİMGELERİNE YENİ TESCİLLER YOLDA"

Baran, üyelerin yurtdışı fuarlara katılımını teşvik edeceklerine dikkati çekerek, yurt dışına heyet ziyaretlerinin düzenlenmesine yönelik desteklerinin süreceğini söyledi. Ankara'yı "sağlık turizmi" alanında dünya kenti yapmayı hedeflediklerini anlatan Baran, Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi (HİSER) kapsamında, sağlık turizmi sektöründe yer alan hizmet sağlayıcılarının uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi, dış pazarlara açılması, işletmelerin markalaşması ve istihdamın artırılmasına yönelik proje başlatmayı amaçladıklarını belirtti.

"Coğrafi İşaretlere Yönelik Hizmet Kapasitesinin Geliştirilmesi Eylem Planı" çerçevesinde, Ankara'nın coğrafi işaret potansiyelinin belirlenmesi, denetim sisteminin kurulması, tanıtım, iş birliği geliştirme ve tutundurma faaliyetleri yürüteceklerini aktaran Baran, "Ankara Döneri, Ankara Simidi, Ankara Tavası ve Ankara Erkeç Pastırması için odamız tarafından tescil alındı, Ankara Keçisi Tiftiği, Ankara Höşmerim Tatlısı, Ankara Balı, Ankara Andezit Taşı, Ankara Kimyonu ve Ankara Aspiri'nin coğrafi işaret tescili çalışmalarına ise devam edeceğiz."

Ankara'nın yanında, ülkenin makro hedeflerine de değinen Baran, geçen yılın son çeyreğinde görülen yavaşlamanın, 2019'un ilk 2 çeyreğinde de ülke ekonomisini etkilediğini, alınan tedbirlerin sonuçlarının görülmeye başlandığını ve 3. çeyrekte 0,9 büyüme kaydedildiğini söyledi. Bu süreçte bazı parametrelerde de olumlu gelişmeler yaşandığına işaret eden Baran, "Enflasyon ve faiz düştü, ihracatta ve sanayi üretim verilerinde artış yaşandı, cari açık göstergesi iyileşti. Tüketici güven endeksi gibi öncü göstergelerde yukarı yönlü ivmeler görüldü. Tüm bu veri ve gelişmeler, ekonomik büyümenin gelecek yıl daha da hızlanacağını gösteriyor. Zaten hükümet de bunu öngörerek, 2020 yılı ekonomi programında büyüme beklentisine, yüzde 5 olarak yer verdi. Gelecek sene, 2019 yılına göre çok daha iyi bir yıl olacak. 2020 yılında ekonomik göstergelerde ulaşılacak başarılı sonuçlar, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında büyük avantaj sağlayacak." ifadesini kullandı.


(AA)