Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN KDV VE FAİZ İNDİRİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

"MOBİLYADA KDV İNDİRİMİ ÜYELERİMİZİN DE TALEBİYDİ. İNDİRİM HABERİ SEKTÖRE YENİ YIL HEDİYESİ OLDU."

 

"KAMU BANKALARININ ESNAF KREDİ FAİZLERİNDE YAPTIĞI İNDİRİM PİYASALARA CANLILIK VERECEK."

 

02 OCAK 2020- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, mobilya sektöründe 2018 ve 2019 yılının belirli döneminde geçici olarak uygulanan KDV indiriminin kalıcı hale getirilmesinin sektörün talebi olduğunu belirterek, "Mobilyada KDV indirimi üyelerimizin de talebiydi.  Bu talebin değerlendirilerek KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi ayrıca kamu bankalarının esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini yıllık yüzde 12'den 9'a indirmesi reel sektöre yeni yıl hediyesi oldu. İndirimler Türkiye ekonomisinin yeni yılda büyüme kararlılığının göstergesi olmuştur." dedi. Baran, indirim kararları için hükümete, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a ve kamu bankalarına ATO üyeleri adına teşekkür etti.

 

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan mobilya sektöründeki KDV indirimi ile kamu bankalarının faiz indirimi kararlarını değerlendirdi. Geçtiğimiz son iki yıl geçici olarak gerçekleştirilen KDV indirimlerinin mobilya sektörü cirolarına pozitif yansıdığını hatırlatan Baran, "Ankara'da mobilya sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ATO'nun 27 no'lu Halı, Mobilya, İmalat, Dekorasyon ve Satıcıları Meslek Komitesi'ne kayıtlı. Daha önce KDV indirimleri olduğunda Komitemiz, indirimin kalıcı olması yönünde talepte bulunmuştu. ATO Yönetimi olarak bu talebi ilgili kurum ve kuruluşlara yazılı olarak iletmiştik. Sayın Albayrak'ın sektörün beklentilerini dikkate aldıklarını söylemesi bizi ziyadesiyle sevindirdi. Ankara Siteler, mobilya üretiminde önemli bir merkez. KDV indirimi, mobilya sektörünün hareketlenmesinin yanı sıra istihdamın artmasına da etki edecektir. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

 

Kamu bankalarının esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini yıllık yüzde 12'den yüzde 9'a indirmesinin de piyasalara canlılık verecek bir adım olduğunu ifade eden Baran, "2018 yılının ortalarında yaşadığımız döviz kuru dalgalanmalarıyla başlayan süreçte kamu bankaları reel sektörün en önemli destekleyicisi oldu. Üreten, ticaret yapan kesime kaynak sağlayan kamu bankaları ekonominin en kritik sürecinin daha rahat atlatılmasını sağladı. Özel bankaların da aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz" diye konuştu.