Görüşlerinizi
Paylaşın
HONG KONG İŞ İMKÂNLARI ATO ÜYELERİNE TANITILDI

16 OCAK 2020- Ankara Ticaret Odası (ATO), üyelerini Hong Kong pazarı hakkında bilgilendirmek amacıyla Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi işbirliğiyle  "Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi Bilgilendirme Semineri" düzenledi.

 

ATO'nun Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşen seminerin açılışında konuşan ATO Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Arif Sezgin, ATO'nun Ankara'nın dış ticaretini geliştirmek hedefine yönelik çalışmalar yaptığını anlatarak, üyelerin ülkeler ve bölgeler hakkında detaylı bilgi edinmesi için de seminerler düzenlediklerini söyledi.

 

Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi Türkiye Temsilcisi Perran Ersu Özçaldıran da "Hong Kong: Asya'ya Açılan Pencere" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Özçaldıran, Çin'in Özel İdari Bölgesi Hong Kong'un, Asya'ya yönelik ticaret için önemli bir adım olduğunu ifade etti. Hong Kong'un vergi sistemi ve fikri mülkiyet hakları açısından iş yapmayı kolaylaştıran düzenlemelere sahip olduğunu anlatan Özçaldıran "7,3 milyon kişinin yaşadığı Hong Kong, bir denizcilik ve lojistik merkezi. Aynı zamanda dünyanın bir numaralı hava kargosu merkezi" dedi.

 

Yıllık ticaret hacmi 1 trilyon dolar olan Hong Kong'un Dünya ticaretinde 7'nci, ihracatta 8'inci sırada olduğunu kaydeden Özçaldıran, Asya ile dünya şirketleri arasında köprü rolü üstlenen Hong Kong'un 8.754 çok uluslu şirkete ev sahipliği yaptığını ifade etti. Hong Kong'dan 4 saatlik süre içerisinde Asya'nın bütün önemli pazarlarına ulaşmanın mümkün olduğunu anlatan Özçaldıran, coğrafi konumunun avantajları, güçlü ekonomik yapısı ve dinamik nüfusuyla Hong Kong'un Ankaralı iş insanlarını beklediğini ifade etti.