Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO VE BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ARASINDA YAPILAN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜNÜ, BARAN VE HABERAL İMZALADI.

-ATO BAŞKANI BARAN: "ÜNİVERSİTELERİN BİLGİ BİRİKİMİNİ TİCARET VE SANAYİYE AKTARMAMIZ GEREKİYOR"

 

-PROF. DR. HABERAL: "ANKARA TİCARET ODASI İLE BERABER TÜRKİYE İRTİFA KAT ETMEYE BAŞLADI. BU İMZALAYACAĞIMIZ PROTOKOLDEN SONRA ARTIK O İRTİFA HIZ KAZANACAK."

 

23 OCAK 2020- Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Başkent Üniversitesi arasında reel sektör ile üniversiteler arasındaki iş birliğini geliştirmeye yönelik bir protokol imzalandı. Protokole ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve Başkent Üniversitesi'nin Kurucusu, Yönetim Üst Kurulu Başkanı ve Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal imza koydu.

 

Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleşen protokol imza töreninde bir konuşma yapan ATO Başkanı Baran, ekonomik kalkınma sürecinde üniversitelerin bilimsel çalışmaları ile iş dünyasının talep ve gereksinimlerini birleştirmenin önemli olduğunu belirterek "Ankara Ticaret Odası olarak, üniversitelerle reel sektörün işbirliğini çok önemsiyoruz" dedi. Gelişmiş ülkelerde üniversite ve reel sektör işbirliğinin temellerinin uzun yıllar önce atıldığını ve sonuçlarının teknoloji, verimlilik ve üretim olarak ortaya çıktığını kaydeden Baran, "Bizim de çok köklü üniversitelerimiz var. Bu üniversitelerin sahip olduğu bilgi birikimini ticaret ve sanayiye aktarmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

Ankara'nın en köklü üniversitelerinden biri olan Başkent Üniversitesi ile "Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları" organizasyonu sırasında iş birliği gerçekleştirdiklerini hatırlatan Baran, "Umuyoruz ki bundan sonraki organizasyonlarımızda Ankara'nın en saygın iki kurumu olarak bir araya gelerek iş birliğimiz devam edecek" dedi.

 

Baran, Ankara Ticaret Odası'nın Başkent'in pek çok üniversitesiyle çeşitli konularda iş birliği ve ortak çalışmalara imza attıklarını bildirerek, "Üniversiteler ile sanayi ve ticaret sektörünün işbirliği yapmasının temel amacı üniversitelerdeki bilimsel potansiyelin, sanayiye veya ticari alana aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak ve nihai olarak ekonomik gelişimi hızlandırıp canlandırmaktır.  Bu imzalanan protokol ile başlatmış olduğumuz iş birliğinin ülkemiz için hayırlı sonuçlar getirmesini ve örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz" diye konuştu.

 

-HEP BERABER ÜLKEYE HİZMET EDECEĞİZ-

 

Prof. Dr. Mehmet Haberal da konuşmasında, ATO'yla işbirliği yaptıkları "Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları"nın Ankara ve Türkiye için çok önemli bir organizasyon olduğunu hatırlattı.

 

Gerek Ankara Ticaret Odası'nın gerekse Başkent Üniversitesi ve Başkent Hastanesi'nin yaptıkları çalışmalarla Türkiye'ye önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Haberal, "Ankara Ticaret Odası ile beraber Türkiye irtifa kat etmeye başladı. Bu imzalayacağımız protokolden sonra artık o irtifa hız kazanacak. Hep beraber ülkeye hizmete devam edeceğiz." dedi.

 

Baran, protokol imza töreninin ardından Prof. Dr. Mehmet Haberal'a Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ve milli mücadeleyi örgütlemesiyle başlayan ve vefatına kadar olan sürecin kronolojik olarak fotoğraflarla anlatıldığı "Mustafa Kemal'in Ankarası" kitabı ile yine Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıldönümü anısına hazırlanan Ankara Ticaret Odası'nın 2020 yılı takvimini armağan etti.

 

Törene Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Uysallı, Nuh Acar ve Süleyman Ekinci, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve Rektör Yardımcısı Mehmet Abdülkadir Varoğlu da katıldı.