Görüşlerinizi
Paylaşın
İDLİB'DEKİ HAİN SALDIRIYA ANKARA'DAKİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI'NDAN ORTAK TEPKİ

-81 İLİN ODA VE BORSALARI'NIN AYNI ANDA YAPTIĞI AÇIKLAMA, ANKARA'DA ATO BAŞKANI BARAN TARAFINDAN OKUNDU.

 

-ATO BAŞKANI BARAN: "DEVLETİMİZİN VE KAHRAMAN ORDUMUZUN YANINDAYIZ"

 

2 MART 2020- İdlib'de gerçekleşen hain saldırıya karşı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Türkiye'deki 81 İl'in Oda ve Borsaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Meslek Örgütleri'nin eş zamanlı yaptığı basın açıklaması,  Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran sözcülüğünde gerçekleşti.

 

ATO Hizmet Binası'nda Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, 30'u aşkın oda ve borsa, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve ATO'nun Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen ortak basın açıklamasında;  ATO Başkanı Baran, Meslek ve Sivil Toplum Örgütleri olarak Türk bayrağı altında kenetlendiklerini belirterek, "Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız" dedi.

 

Baran tarafından okunan açıklama şöyle:

 

 "Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib'te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.

 

Askerlerimiz İdlib'de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye'de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye'nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye'yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da yapılan anlaşmalara uymayarak askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez.

 

Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. "Bahar Kalkanı" harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır.

 

Şunu da herkes bilsin ki biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz.

 

Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye'nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın."

 

Ankara Ticaret Odası'nda gerçekleşen ortak basın açıklamasına;

 

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK),  Türkiye Barolar Birliği (TBB),  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İş), TİKAD Türkiye İş Kadınları Derneği, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Noterler Birliği (TNB), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Kadın Girişimciler Kurulu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği ( TÜMSİAD), Türk Sanayileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türk Veteriner Hekimler Birliği, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Sosyal Güvenlik Kurumu Hukukçular Derneği, Türk Amerikan İş Adamları Derneği, Hukuki Araştırmalar Derneği, Türk Hukuk Enstitüsü, Türkiye Romanya Ticaret Odası temsilcileri katıldı.