Görüşlerinizi
Paylaşın
PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI ATO'DA YAPILDI

12 MART 2020-Araç sürücülerinin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerini objektif yöntemlerle ölçüp değerlendirme görevi yürüten Psikoteknik Değerlendirme Merkezlerinin İstişare Toplantısı, Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) yapıldı.

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen psikoteknik değerlendirme merkezi temsilcileri, ATO 61 No'lu Özel Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi ev sahipliğinde ATO Duatepe Salonu'nda bir araya geldi. 61 No'lu Özel Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi Üyesi Abidin Memili'nin açılış konuşması yaptığı toplantıda, Türkiye Karayolları Taşıma Yönetmeliği gereğince zorunlu tutulan Psikoteknik Belgesi sağlayan kuruluşların sektörel sorun ve çözüm önerileri ele alındı. Sektörün büyüme dengesizliğine dikkat çeken Memili, konuşmasında haksız rekabetin hizmet kalitesini etkilemesinden duydukları endişeyi dile getirdi.

Türkiye Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Değerlendirme Merkezleri Derneği Başkanı Cengizhan Kutlu da konuşmasında, sürücülerin sürücülük yapmasına engel hali bulunmadığına dair alması gereken belgelerle, bu süreçte kullanılan testlere ilişkin gelişmelerden bahsetti. Dernek olarak sürücülere uygulanan testlerin standartlaşması için çalıştıklarını kaydeden Kutlu, sektörel eğitimlerle, usulsüz hizmet veren merkezlere ilişkin de görüşlerini paylaştı.

Toplantıya, 61 No'lu Özel Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mahmut Burkankulu ve Komite Üyesi Erol Akbulut ile Türkiye'nin farklı illerden gelen psikoteknik değerlendirme merkezi temsilcileri katıldı.