Görüşlerinizi
Paylaşın
ANADOLU GAZETECİLERİ ATO'DA BULUŞTU

-ATO BAŞKANI BARAN, ANADOLU'NUN ÇEŞİTLİ İLLERİNDEN ANKARA'YA GELEN GAZETECİLERE, BAŞKENT'İN EKONONOMİK VE SOSYAL POTANSİYELİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

-BARAN, GAZETECİLERE ATO'NUN ANKARA TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YAPTIĞI ÇALIŞMALARI DA ANLATTI.

 

13 MART 2020- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Anadolu'nun çeşitli illerinden Ankara'ya gelen gazetecilere Başkent'in ekonomik ve sosyal potansiyeli hakkında bilgi verdi.

 

ATO Başkanı Baran, ATO Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay'la birlikte Kültür-Sanat Muhabirleri Derneği organizasyonuyla Türkiye'nin 20 ilinden Ankara'ya gelen yaklaşık 50 gazeteciyi ATO Duatepe Hizmet Binası'nda "Anadolu Gazetecileri Ankara Ticaret Odası Buluşması" adıyla düzenlenen bir programda konuk etti.

 

ATO'nun Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşen programın açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, gazetecilere Başkent'in ekonomik ve sosyal potansiyeli hakkında detaylı bilgi verdi.

 

Başkent'in üniversiteleri, Ar-Ge merkezleri, teknokentleri ile bir bilim ve teknoloji kenti olduğunu söyleyen Baran, Başkent'in savunma sanayindeki yeri ve savunma sanayiinin Ankara ekonomisine katkılarından bahsetti.

 

Başkent'in kongre, fuar ve sağlık turizmindeki potansiyeline ilişkin değerlendirmelerde bulunan Baran, Ankara'nın geleceğinde sağlık turizminin önemli bir gelir kaynağı oluşturacağını söyledi. ATO'nun yurtdışına direkt uçuşların artmasına yönelik yaptığı çalışmalara da değinen Baran, "Türkiye'nin en büyük şehir hastanesine sahibiz. Tesis ve hastane kalitemiz çok yüksek. Birçok vatandaşımız tedavi için Ankara'yı tercih ediyor. Bu gelişmede sürekli üzerinde durduğumuz Ankara'dan yurtdışına direk uçuşların katkısı çok büyük." dedi.

 

Ankara Ticaret Odası'nın ülke ekonomisinin gelişmesine de katkı sağlayacak "II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" ile "Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları" etkinlikleri hakkında da bilgi veren Baran,
"Dünyadaki en büyük ilk 500 marka içerisinde bizden bir marka yer almıyor. Ülkemizin her tarafında çok kıymetli ürünler var ama Avrupa Birliği'nde coğrafi tescil almış ürün sayısı sadece üç. Arzu ediyoruz ki bu sayı artsın ve coğrafi tescil almış ürünlerimizi Ankara'dan tüm dünyaya ihraç edelim. Ankara'yı Anadolu'nun Dünya'ya açılan kapısı haline getirelim." dedi.

 

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir ise konuşmasında Ankara'nın 81 ilden farklı bir şehir olduğunu belirterek, gerçekleştirdikleri organizasyonla Anadolu'nun çeşitli illerinde görev yapan gazetecilerin Ankara'nın bambaşka yüzlerini görme imkânı bulduğunu söyledi. Gökdemir, "Ankara için gri şehir deniliyor hâlbuki Ankara tarihi ve kültürel açıdan oldukça değerli bir şehir" diye konuştu.

 

Program, ATO'nun faaliyetlerinin yer aldığı ATO Tanıtım Filmi ve Başkent'in turizm potansiyelinin anlatıldığı "Başkent'e Bir Gün Yetmez" filmlerinin gösterimi ile devam etti.