Görüşlerinizi
Paylaşın
BAKÜ ULUSLARARASI DENİZ TİCARET LİMANINDAKİ TIR PARKININ VE GÜBRE TERMİNALİNİN İŞLETİLMESİ HAKKINDA

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) tarafımıza ulaşan yazıda; Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler ve Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıya istinaden, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı Genel Müdürü Taleh Ziyadov arasında bir görüşme gerçekleştirildiği bildirilmektedir.

Söz konusu görüşmede Genel Müdür Taleh Ziyadov tarafından; Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanındaki TIR Parkının ve yeni kurulacak gübre terminalinin işletilmesi için Türk firmalarını da görmek istedikleri belirtilmiştir.

Söz konusu işletme modeli çerçevesinde bir tedarik zinciri kurulabileceği, hatta Türkmenistan'ın ilgili birimleriyle temaslarda bulunarak Türkmenistan tarafında da terminal işletilmesinin mümkün olabileceği, Bakü Limanı'ndaki gübre terminali inşaatı için gerekli yatırımın Azerbaycan tarafından yapılacağının ifade edildiği belirtilmektedir.

Bu minvalde, konuyla ilgilenebilecek firmaların iletişim bilgilerinin Bakanlıklarına iletilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Konuyla ilgilenecek firmaların iletişim bilgilerinin 08.04.2020 tarihine kadar TOBB' ye gönderilmesi hususunda bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla

Ankara Ticaret Odası