Görüşlerinizi
Paylaşın
FAS'A GERÇEKLEŞTİRİLECEK İHRACATLARDA UYGUNLUK KONTROLLERİ HAKKINDA

Sayın Üyemiz,


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) tarafımıza ulaşan yazıda,  daha önce yapılan duyurulara atıfta bulunulmuş, 1 Şubat 2020 tarihi itibariyle Fas'a ithal edilen sanayi ürünlerinin kontrollerinin yazıda belirtilen anlaşmalı şirketler tarafından yapılacağı ve ürünlere yönelik uygunluk sertifikalarının zorunlu olduğu belirtilmiştir.

Yazıda, Fas gümrüklerinde kontrolü yapılacak olan sanayi ürünlerinin listesi paylaşılmış olup, liste dışında kalan sanayi ürünlerinin kontrollerinin çıkış ülkelerinde gerçekleştirileceği fakat 20 Nisan 2020 tarihine kadar bu ürünlerin kontrollerinin Fas gümrüklerinde de yapılabileceği ifade edilmiştir.

Daha önce yapılan duyuruda, ilgili ürünlerin kontrollerine yönelik 20 Nisan 2020 olarak bildirilen tarihin 19 Haziran 2020'ye kadar uzatıldığı ve 20 Haziran 2020'de sona ereceği duyurulmuştur.

Yine daha önce yapılan duyuruda ise, ilgili ürün listelerinde güncelleme yapılması sebebiyle, aşağıda bağlantısı verilen listelerden takip edilmesi, listelere ise aşağıdaki  verilen bağlantı adreslerinden ulaşılabildiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla Fas Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Sayısal Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, koronavirüs (COVID-19) salgını kaynaklı yaşanan sorunlar nedeniyle çıkış ülkelerinde gerçekleştirilemeyen ürün kontrolleri için PORTNET internet platformu üzerinden ithalat başvurusu yapılırken 'Yeminli Beyanname' verilmesi şartıyla 20 Haziran 2020 tarihinden sonra da Fas gümrüklerinde kontrol imkânının sağlanabileceği vurgulanmaktadır.


Menşe Ülkede Kontrol Edilecek Ürünler Listesi'ne ulaşmak için tıklayınız.


Fas'ta Varış Noktasında Kontrol Edilecek Ürünler Listesi'ne ulaşmak için tıklayınız.


Duyuru Erişim Adresi'ne ulaşmak için tıklayınız.


Bilgilerinize önemle duyurulur. 

Saygılarımızla.

Ankara Ticaret Odası