Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN TÜRKİYE'NİN KARADENİZ'DE BÜYÜK DOĞALGAZ KEŞFİNİ DEĞERLENDİRDİ

BARAN: "DOĞALGAZ REZERVİMİZ ÜLKEMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN"

21 AĞUSTOS 2020- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin Karadeniz'de büyük doğalgaz rezervi keşfetmesinin ülke geleceği için çok önemli bir "müjde" olduğunu belirterek, "Türkiye geleceğini enerji bağımsızlığının verdiği dinamizmle şekillendirecek" dedi.

ATO Başkanı Baran, doğalgaz keşfiyle ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye'nin Karadeniz'deki doğalgaz yatağı keşfinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ferasetli yönetimiyle yazılan bir başarı hikâyesi olduğunu söyledi. Baran, "Türkiye'nin kendi enerji kaynaklarını kendisinin aramasına yönelik politikasının ne kadar doğru bir yaklaşım olduğu bugün aldığımız müjdeyle daha iyi anlaşıldı" dedi.  Doğalgaz keşfinin ekonomik, sosyal ve siyasi sonuçları olacağına dikkat çeken Baran, "Doğalgaz rezervi keşfi Türkiye'nin 'Mavi Vatan' politikası konusundaki kararlılığının meyvesi olmuştur" diye konuştu.

Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketiminin yaklaşık 50 milyar metreküp olduğunu kaydeden Baran, ilk aramada keşfedilen 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin arama çalışmalarının devamında yükseleceğini söyledi.

Baran, "Doğal kaynakları zengin bir coğrafyanın tam ortasında olmasına rağmen yıllarca bu kaynakları ithal ederek cari açık vermek zorunda bırakılan Türkiye, Cumhurbaşkanımızın başarılı yönetimiyle enerji konusundaki makûs talihini yendi. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u keşfiyle çağ başlatan milletimiz, Fatih Sondaj Gemisi'nin keşfettiği doğalgaz rezerviyle önümüzdeki yüzyıla da damgasını vuracak. Türkiye'nin 2023 yılında kendi doğalgazını üretip kullanan bir ülke haline gelmesiyle ithalat faturamız azalacak. Enerjide ithalata bağımlı konumda olan ülkemiz için bu rezervin varlığı, arz güvenliği ve müzakere gücü açısından da önem taşıyacak" diye konuştu.

İş dünyası olarak Türkiye'nin kendi enerjisini üretebilmesi için yapılacak çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Baran, "Coğrafyasının zorluklarına rağmen mazlum milletlerin yanında olmayı sürdüren Türkiye, elde ettiği bu başarıyla gelecek yüzyılın yıldızı haline gelecektir. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun." dedi.