Görüşlerinizi
Paylaşın
TOBB TİCARET ODALARI KONSEY BAŞKANI VE ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN, TÜRKİYE AFET RİSKLERİNİN AZALTILMASI PLATFORMU TOPLANTISI'NA KATILDI

BARAN: "2020 YILINDA 207 KÜRESEL AFET 75 MİLYAR DOLAR KAYBA YOL AÇTI"

 

BARAN: "AFETLERE KARŞI HEM KOBİ'LERİMİZİ, HEM DE ÇALIŞANLARIMIZI KORUMAK ADINA BÜTÜN ÜYELERİMİZİ AFETLERE HAZIR HALE GETİRMELİYİZ"

 

21 AĞUSTOS 2020-Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, 2020 yılında dünya genelinde gerçekleşen 207 küresel doğal afetin 75 milyar dolarlık ekonomik kayba neden olduğunu belirterek, afetler için harcanan kaynakların ülkelerin ekonomik büyümesini, kalkınmasını ve gelir dağılımını etkilediğini söyledi.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, Ticaret Odaları Konsey Başkanı sıfatıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu adına,  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın 17 Ağustos Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Türkiye Afet Riskleri Azaltılması Platformu Toplantısı"na katıldı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açılış konuşmasını yaptığı toplantıda AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu'nun moderatörlüğünde "Afet Riskini Anlamak" başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan Baran, afetlerin ekonomik alandaki etkileri üzerinde durdu. Doğal afetlere harcanan kaynakların, ülkelerin gelişmesini ve büyümesini derinden etkilediğine değinen Baran, 2020'nin ilk yarısında tüm dünyada 207 küresel doğal afet yaşandığını ve tüm bunların 75 milyar dolar değerinde ekonomik kayba neden olduğunu kaydetti.

 

Baran, Türkiye'de deprem nedeniyle oluşan ekonomik kayıpların telafisine yönelik önemli adımlar atıldığını belirterek, bu amaçla kurulan Doğal Afet Sigortalar Kurumu'na (DASK) başvuru sayısında son yıllarda ciddi atış olduğunu söyledi.

DASK'ın, kurulduğu günden bu yana yaptığı hasar ödemesinin 183 milyon liraya ulaştığını belirten Baran, tarım sigortaları alanında TARSİM'in başarılı havuz modellerinden biri olduğunu ve 2020 yılında gerçekleşen afetlerden etkilenen çiftçilere 780 milyon liralık hasar ödemesi yapıldığını kaydetti.

Doğal afet sayısının geçen yüzyıllara göre beş kat arttığına dikkat çeken Baran, "Doğal afet bilinci arttıkça sigortalı sayısı yükseliyor" dedi.

TOBB'un, İçişleri Bakanlığı ve AFAD ile de eşgüdüm içinde çalıştığını belirten Baran, " İş makinelerinin kayıtlarını TOBB'da tuttuğumuzdan, herhangi bir afet durumunda, otak çalışma içerisine giriyoruz. En son Elazığ ve Malatya depreminde göstermiş olduğumuz özveri gibi yaşanabilecek her türlü felakette elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz. Ayrıca afetlerden dolayı yaşanabilecek üretim ya da ticaret kaybını en aza indirmek ve afetlere karşı hem KOBİ'lerimizi, hem de çalışanlarımızı korumak adına bütün üyelerimizi afetlere olabildiğince hazır hale getirmeliyiz. Ülkemizin üretim ve rekabet gücünü sağlam bir şekilde devam ettirmeliyiz" diye konuştu.