Görüşlerinizi
Paylaşın
BİRLEŞİK KRALLIK'TA ZORUNLU EORI UYGULAMASI HAKKINDA

Sayın Üyemiz,


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) Odamıza ulaşan yazıda;  Birleşik Krallık 'tan alınan bilgiye göre Brexit anlaşması nedeniyle 01.01.2021 tarihi itibariyle Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya ve Galler) ve Kuzey İrlanda nezdinde yapılacak olan ithalat ve ihracat taşımaları için Avrupa Birliği'nden (AB) bağımsız bir Ekonomik Operatör Kayıt Tanımlama Sistemi (EORI) uygulamasının zorunlu hale geleceği bildirilmektedir. Ayrıca, Birleşik Krallık AB üyesi devlet dışı konumunda olacağından, gümrük işlemlerine dair farklı kuralların da yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

 

Bu çerçevede; Birleşik Krallık 'ta zorunlu hale gelecek olan EORI uygulamasında AB'ye/AB'den veya AB dışı ülkelere/ülkelerden yapılacak tüm taşımalar için EORI numarası alma zorunluluğu bulunmakta olup söz konusu numaraya sahip olmayan taşımacıların bu sebeple maliyetlerinin artabileceği ve taşımacıların bazı gecikmeler yaşayabileceği öngörülmektedir. Ek olarak yeni ve zorunlu uygulamadan EORI numarası almanın bir hafta sürebileceği düşünülmekte olup nakliyecilerin problem yaşamamaları açısından zamanı iyi organize etmeleri tavsiye edilmektedir. Birleşik Krallıklara özel olan EORI numarasının GB kodu ile başlaması gerekmektedir.

 

Söz konusu uygulamanın detaylarına https://www.gov.uk/eori internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Brexit ile ilgili taşımacılık sektörünü ilgilendiren hususların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce yakından takip edilmekte olduğu ve yeni gelişmelerin en kısa sürede iletileceği bildirilmektedir.

 

Bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla

Ankara Ticaret Odası