Görüşlerinizi
Paylaşın
'PANDEMİ NEDENİYLE KAPANAN SEKTÖR TEMSİLCİLERİ' İÇİN ÇÖZÜM ARANDI

ATO, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ANKESOB, ZORDAKİ SEKTÖRLER İÇİN BİR ARAYA GELDİ.

BARAN: "KAPANAN SEKTÖRLER İÇİN TEK YÜREK OLUYORUZ"

30 KASIM 2020-Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında geçici olarak faaliyeti durdurulan ve bu süreçte ciro yapamayan sektörlerin sorunları Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde "Pandemi Nedeniyle Kapanan Sektör Temsilcileri Toplantısı"nda ele alındı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin konukevinde gerçekleşen toplantıya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, Esnaf Odası Başkanları ve ATO'nun ilgili komiteleri ile sektör temsilcileri katıldı.

-"SÜRECİ EN AZ HASARLA ATLATACAĞIMIZA İNANIYORUM"-

ATO Başkanı Gürsel Baran, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin pandemi ile mücadele sürecini gelişmiş ülkelere oranla başarılı geçirdiğini belirterek, "Yardımlaşma kültürümüz çok farklı. Kapanan sektörlerimiz için hepimiz tek yürek oluyoruz. Hizmet sektörü altında bazı alanlarda ikinci kez faaliyet durdurma kararı alındı. Devletimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Sivil Toplum Kuruluşları, imkânları ölçüsünde, işletmelere katkı sağlıyor,  çorbada tuzu olsun istiyor. O yüzden bu süreci en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum." dedi.

Açılan-kapanan işletmelerin oranlarına örnek veren Baran, 2020 yılının Ocak-Ekim döneminde ülke genelinde 604 restoran kapanırken, 189 adet de açıldığını bildirdi. Baran, "Rakamlar gösteriyor ki tüm problemlerimize rağmen bizdeki heyecan, müteşebbis yapı bitmemiş. Biz işimizin başındayız, çalışıyoruz. Bu süreçte çok zorlandık, hazırlıksız yakalandık. O yüzden buradan ders çıkartmalıyız. Sektörümüze özgü yanlışlardan arınmalı, bundan sonraki süreçte daha dikkatli olmalı bunu fırsata çevirmeliyiz" diye konuştu.

-"MAĞDUR OLAN HERKESLE YARDIMLAŞACAĞIZ"-

ABB Başkanı Mansur Yavaş da konuşmasında, pandemi tedbirleri nedeniyle sıkıntı yaşayan sektörlere katkı sağlamak istediklerini belirterek, "Büyükşehir olarak ne yapabiliriz, nasıl dayanışabiliriz, Belediye bütçesinden neler yapabiliriz, sivil toplum kuruluşları ne gibi destekler sağlayabilir veya bizler hükümete hangi talepleri nasıl ulaştırabiliriz? Bu konuda bir hazırlık yapalım istedik. Hükümete ve ilgili bakanlıklara konuyu duyurmak ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak mağduriyeti en aza indirerek bu pandemiden bir an evvel kurtulmak istiyoruz" dedi.

Meslek kuruluşlarından aldıkları bilgilerle işletme sahiplerine ulaşacaklarını kaydeden Yavaş, "Bu numaralara göre istisnasız herkese mesaj atacağız. Meslek grupları içerisinde mağdur olan herkesle form doldurmak suretiyle yardımlaşacağız. Gelen talebe göre pazartesi günü bir araya gelerek, belediyenin imkanlarına bakarak, gerekirse başkanlarımızla tekrar toplanıp, bir an evvel yardımlara başlamak istiyoruz. Alan el, veren el misali kimse kimseyi görmeden usulca yardımcı olmamız lazım. Şimdi dayanışma zamanı" diye konuştu.

-"SEKTÖRLER BİBİRLERİNE BAĞLI"-

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner de konuşmasında faaliyeti durdurulan sektörler için ortak bir destek çalışması yapılması gerektiğini belirterek, "Esnafın mağduriyetini gidermek gerekiyor. Sektörlerin hepsi birbirine bağlı.  Çarkın dönmesi lazım. Mağdur olan Ankara esnafımızın sorununu bir an önce çözmek istiyoruz" dedi.

-"KARANTİNA YEMEĞİ ATO ÜYELERİNDEN"

Sektör temsilcilerinin tek tek görüşlerini aktardığı toplantıda, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin karantina altındaki vatandaşlara verdiği ücretsiz yemek hizmeti için faaliyeti durdurulan lokanta ve restoranlardan hizmet alımı yapabileceği ifade edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş'ın sıcak baktığı bu öneri için hazırlık çalışması yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıya, ATO Hizmet Sektörü Özel İhtisas Komisyonu, 40 No'lu Pastacılar, Çikolata ve Tatlıcılar Meslek Komitesi, 43 No'lu Kuaför ve Güzellik Salonları Meslek Komitesi, 52 No'lu Şehir İçi Yolcu, Servis Taşımacılığı Meslek Komitesi, 57 No'lu Seyahat Acentesi, Motorlu Kara Taşıtları Kiralama, Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi, 58 No'lu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi, 59 No'lu Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi, 60 No'lu Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi temsilcileri ile İnternet Kafeciler Odası, Kahveciler Esnaf Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası, Çiçekçiler Esnaf Odası, Sincan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Gölbaşı Karma Esnaf ve Sanatlar Odası, Kantinciler Esnaf Odası, Lokantacılar, Kebapçılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkan ve temsilcileri de katıldı.