Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN'DAN 2021 YILI MESAJI

ATO, PANDEMİNİN YARALARINI E-TİCARET VE E-İHRACATLA SARACAK.

 

ATO BAŞKANI BARAN: "2021'DE HEDEFİMİZ E-TİCARET VE E-İHRACATA HIZ KAZANDIRMAK"

 

BARAN: "YENİ DÖNEMDE TİCARETİN ŞİFRELERİ TEKNOLOJİDE SAKLI."

 

30 ARALIK 2020- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, pandeminin ekonomi ve ticaretteki olumsuz etkilerini e-ticaret ve e-ihracatla aşacaklarını belirterek "Yeni dönemde ticaretin şifreleri teknolojide saklı. Ankara Ticaret Odası olarak hedefimiz üyelerimizi e-ticaret ve e-ihracatla dünyanın dört bir yanında ticaret yapabilir hale getirmek, e-ticaret ve e-ihracata hız kazandırmak" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamada 2020 yılı değerlendirme ve 2021 yılına ilişkin beklenti ve öngörülerini paylaştı. Baran, açıklamasında 2020 yılının koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanda olduğu gibi ekonomi alanında da ezberleri bozan bir yıl olduğunu belirterek teknoloji şirketleri, sosyal ağlar ve dijital platformların bu süreçte daha da önem kazandığını söyledi. Koronavirüs salgınının ekonomiden eğitime, üretimden ticarete, lojistiğe kadar her sektörün teknolojiyle bütünleşmesi mecburiyetini ortaya koyduğunu kaydeden Baran, "Fuarların bile sanal ortamda yapıldığı bir dönemi yaşadık. İletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte hızlı bir değişim başlamıştı, pandemi bu değişimin körükleyicisi oldu" dedi.

 

"E-TİCARET VE E-İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK"

 

ATO üyelerinin salgın sürecinde dijital dünyada ticaret yapabilmelerini sağlamak için ihtiyaç duydukları yeterliliğe sahip olmaları konusunda "E-Ticaret ve E-İhracat Seferberliği" başlattıklarını kaydeden Baran, "Yeni dönemde E-ticaretin geleneksel perakende satışlara göre oranının iki ila üç kat artacağı tahmin ediliyor. Üyelerimize elektronik ticaret ve ihracat için hangi bilgilere ihtiyaç varsa bu konularda eğitim veriyor, internet sitesi oluşturmaktan lojistik ağına dâhil olmaya kadar her aşamada gereken desteği sağlıyoruz" dedi.

 

Baran, salgın sürecinde ATO üyelerinin yeni dönemde ticaret yapabilmeleri için 7/24 ücretsiz eğitim alabilecekleri "Ankara Ticaret Akademisi" online eğitim platformunu da hayata geçirdiklerini söyledi.


-"DİNAMİK YAPIMIZ BAĞIŞIKLIĞIMIZI ARTIRDI"-

 

Dünya ekonomisinin son iki yıldır, ABD-Çin ticaret savaşları, Brexit'e ilişkin belirsizlikler, petrol fiyatlarındaki oynamalarla uğraşırken koronavirüsün bir anda gündemi değiştirdiğini belirten Baran, salgın hastalıkla mücadelenin çok boyutlu etkilerinin de zaman içinde ortaya çıktığını söyledi. Türkiye'nin, koronavirüs mücadelesini sağlık sistemi açısından gelişmiş birçok ülkeye nazaran başarıyla yönettiğini kaydeden Baran, "Ülke olarak dinamik yapımızın bu süreçte büyük faydasını gördük. Dezenfektan, maske, önlük gibi salgınla mücadelede önemli ürünleri süratle üretip, yurtdışına ihraç etmeyi başardık. Yine çok kısa sürede solunum cihazı üretip ihracatını gerçekleştirdik" dedi.

 

 -"ÜRETMEYE, TİCARETE, BÜYÜMEYE DEVAM"-

 

2020 yılında ekonomileri adeta tecride mahkûm eden salgının tedarik zincirlerini de zayıflattığını ifade eden Baran, yeni dönemde Türkiye'nin dünyanın yeni tedarikçisi olmak üzere çalışmalar yapabileceğini söyledi. Salgının ekonomik ve ticari hayatı sarstığını hatırlatan Baran,  üçüncü çeyrekte alınan tedbirlerin de sayesinde hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde başlayan toparlanmanın devam edeceğini kaydetti. Baran, "Sanayimizden gelen üretim endeksi verileri doğrultusunda dördüncü çeyreği küçülmeden kapatacağımızı tahmin ediyoruz. Salgından sıyrıldığımız ölçüde performansımız iyileşecek" dedi.

 

- "HİZMET SEKTÖRÜNE DESTEK"-

 

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde ikinci kez faaliyetleri sınırlandırılarak gel-al ya da paket servis olarak hizmet veren restoran, lokanta, kafe, kantin gibi işletmelerin 2020 yılında zor günler geçirdiğini ifade eden Baran, salgında bir kısım işletmenin kapanıp bir daha hiç açılmadığını, bir kısmının ise açıldığını ancak cirolarının yüzde 20 seviyelerinde kaldığını söyledi. Baran, turizm, otel-konaklama, restoran, lokanta ve kafe işletmeciliği gibi hizmet ana sektörü altında yer alan sektörlere desteğin sürmesi gerektiğini kaydetti.

 

-"ATO'DA GÜNDEMİ SALGINDA TİCARET OLUŞTURDU"-

 

2020 yılına girerken ATO üyelerini geliştirmek, Ankara ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak üzere çalışmalar programladıklarını ancak, Mart ayında Türkiye'ye de sıçrayan salgın nedeniyle, normal gündemi bir kenara bıraktıklarını belirten Baran, "O günden bu yana, mesai gözetmeksizin tüm gücümüz ve imkânımızı pandemi önlemlerinin üyelerimiz üzerindeki etkilerini hafife indirmeye yoğunlaştırdık." dedi.

 

2021 yılının ilk çeyreğinde aşılama çalışmaları ile pandeminin etkilerinden kurtularak yeniden çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya, Ankara ve Türkiye'nin ekonomisini geliştirmeye odaklanmaları temennisinde olduklarını kaydeden Baran, "2021 yılında da her zaman olduğu gibi üyelerimiz, çalışmalarımızın merkezini oluşturacak. Yerli ve milli üretim, marka, coğrafi işaretli ürünler, yurtdışı uçuşlar, Ankara Fuar ve Kongre Merkezi inşaatının tamamlanması gündemimizdeki konular arasında yer almaya devam edecek." dedi.


Baran, ATO üyelerinin ve vatandaşların yaklaşan yeni yılını kutlayarak, sağlık, mutluluk, huzur ve başarı temennisinde bulundu.