Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN'DAN "LOKANTA, RESTORAN, KAFE VE BENZERİ İŞLETMELERE DESTEK" TEŞEKKÜRÜ

ATO BAŞKANI BARAN: "İŞLETMELERİN CİRO KAYIPLARI DİKKATE ALINARAK DESTEKLENMESİ PANDEMİ BAŞINDAN BERİ ÖNERİMİZDİ. ÖNERİMİZİ DİKKATE ALAN CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR EDİYORUM."

"YEME-İÇME SEKTÖRÜ VE TEDARİKÇİLERİ CİDDİ DERECEDE İŞ KAYBI YAŞADI. SORUN, LOKANTADAN TARLAYA KADAR UZANIYOR. HÜKÜMETİMİZİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ. SEKTÖR HES KODU, AŞILAMA VE HİJYEN TEDBİRLERİYLE KAPILARINI MÜŞTERİLERİNE AÇARAK TİCARİ DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK İSTİYOR"

27 OCAK 2021- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, koronavirüs önlemleri nedeniyle sıkıntı yaşayan reel sektörün ciro kaybı dikkate alınarak desteklenmesi önerisini pandemi başından bu yana dile getirdiklerini belirterek, "Lokanta, restoran ve kafe türü işletmelerin ciro kayıplarına göre desteklenmesi kararı nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümetimize teşekkür ederiz" dedi. Baran, kiralar, ertelenen ödemeler ve diğer yükümlülükler nedeniyle yeme-içme sektörünün birikmiş borçlarla karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak, tedarikçileriyle birlikte sıkıntı yaşayan sektörün bir an önce HES kodu, aşılama ve hijyen önlemleriyle faaliyete geçmek istediğini dile getirdi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki AK Parti Grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize, 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum" sözlerini değerlendirdi.

Pandeminin Türkiye'de görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden bu yana geçen yaklaşık bir yıllık sürede, alınan önlemlerin en fazla yeme-içme sektörünü etkilediğini hatırlatan Baran, "Bu işletmelerimizin alınan tedbirler kapsamında faaliyetlerinin durdurulması nedeniyle geçtiğimiz Mart ayından bu yana iş hacimleri düştü. Mücbir sebep kapsamına alındıkları Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait ödemeleri Ekim, Kasım, Aralık aylarına ertelenmişti. Haziran ayında maske, mesafe ve hijyen tedbirleri alınarak yeniden kapılarını açsalar da iş hacimleri ciddi düzeyde geriledi. Vaka sayısındaki artış ve ikinci dalga nedeniyle Kasım ayında faaliyetleri paket servis ve al-götür ile sınırlandırılan sektör bu süreçte ertelenen vergi yükümlülüklerini de yerine getiremediler. Neredeyse bir yıldır pandeminin yükünü çeken sektör, kiralar, ertelenen ödemeler ve diğer yükümlülükler nedeniyle birikmiş borçlarla karşı karşıya kalmış durumda. Yeme-içme sektörünün tedarikçileri de aynı şekilde iş hacmi kaybı yaşıyor. Sorun, lokantadan tarlaya kadar uzanıyor. Bu süreçte hükümetimizin sektöre yönelik ciro kaybını dikkate alan desteği gerçekten çok önemli.  Yeme-içme sektörü HES kodu, aşılama ve hijyen tedbirleriyle kapılarını müşterilerine açarak ticari devamlılığını sağlamayı istiyor" diye konuştu.