Görüşlerinizi
Paylaşın
ATA KARNELERİNE ELEKTRONİK BAŞVURULAR HAKKINDA DUYURU

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) gelen yazıda; ATA Karnesi başvurularının elektronik ortama aktarılmasını teminen, 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle ATA karnesi başvuruları https://atak.tobb.org.tr/Portal/AnaSayfa adresi üzerinden, ATAK sistemi aracılığıyla yapılacak ve fiziksel ATA karnesi satışı yapılmayacaktır. 

Başvuruların elektronik ortamda yapılacak olması kapsamında, "İstanbul Sözleşmesi ile Uyumlaştırılmış ATA Karnesi İşlemleri Uygulama Esasları"nda gerekli değişiklikler yapılmış olup; programın kullanılmaya başlanmasından sonraki süreçte, ihtiyaç duyulması halinde, ek düzenlemeler de yapılacaktır.

Ayrıca,  yeni sistemde karne başvurusu yapacak gerçek ve tüzel kişilerin karne basımında kullanmak üzere, programda belirtilen renk kodlarında renkli kâğıtları edinmeleri ve siyah beyaz yazıcıya sahip olmaları gerekmektedir.

ATA Karnesi başvurusunda bulunacak üyemizin, programın kullanımına ilişkin daha detaylı bilgiye ulaşabileceği "Kullanım Kılavuzu"na ulaşmak için tıklayınız.

Bilgilerinize önemle duyurulur.


Saygılarımızla,

Ankara Ticaret Odası