Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN SIRBİSTAN İLE İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI SEMİNERİ

KARAKUŞ: "TİCARETLE BİRBİRİMİZDEN GÜÇ ALARAK ÖNEMLİ İŞLER BAŞARMAYI AMAÇLIYORUZ"

19 ŞUBAT 2020 - Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Sanayi Odası (ASO) ve T.C. Belgrad Ticaret Müşavirliği ortak organizasyonu ile ATO üyelerinin Sırbistan pazarındaki ticaret, yatırım ve iş birliği fırsatları konusunda bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan "Sırbistan ile İş Birliği Fırsatları Bilgilendirme Semineri" video konferans yönetimiyle gerçekleştirildi. 

Seminerin açılış konuşmaları ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş ve ASO Yönetim Kurulu Üyesi Musa Ertunç tarafından yapıldı.

 ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş konuşmasında Sırbistan'ın Türkiye, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Güneydoğu Avrupa, EFTA Ülkeleri ve Beyaz Rusya'yı da kapsayan 1,3 milyar kişilik bir ticari pazarın merkezinde bulunduğunu dile getirerek, Türkiye için kilit ülke konumunda olduğunu söyledi.

2015 yılı itibariyle 130 civarında Sırbistan'da faaliyet gösteren Türk firma sayısının hâlihazırda 900'ü geçtiğini kaydeden Karakuş, "160 bin üyeli Ankara Ticaret Odası olarak, her iki ülkenin firmalarına destek olmak, Sırbistan'daki iş adamları ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliğine girmek, yeni bağlar kurarak, iki ülke arasında ticari geliştirmek ve sinerji oluşturarak önemli işleri başarmayı amaçlıyoruz" dedi.

Seminerde Belgrad Türk Ticaret Müşaviri Gülçinay Mumcu bir sunum yaptı.  Mumcu, sunumunda Sırbistan ile ticaretteki uygulamalar, yatırım ortamları, mevcut projeler, verilen teşvikler, ihracat potansiyeli olan sektörler ve yatırım şartlarını ele alındı. Sunumun ardından katılımcıların soruları yanıtlandı.