Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN KONTROLLÜ NORMALLEŞMEDE ÜYELERİNE REHBERLİK

ATO BAŞKANI BARAN: "NORMALLEŞMENİN DEVAMI İÇİN HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR."

BARAN KURALLARA UYMAYANLARA DA SESLENDİ: "KENDİ AYAĞIMIZA KURŞUN SIKMAYALIM"

4 MART 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO) Meslek Komite ve Meclis üyeleri ile çalışanlarından oluşan "Oda Denetim Ekibi", kademeli normalleşme sürecinde Ankara'nın tarihi ve turistik merkezi konumundaki Altındağ ilçesinin Kale ve Hamamönü bölgesindeki restoran, lokanta, kafetarya gibi üye işletmeleri ziyaret ederek; temizlik, maske ve mesafenin yanı sıra alınması gereken tedbirler konusunda rehberlik faaliyeti yürüttü.

 Üye işletmelere ATO'nun hazırladığı afiş ve broşürleri dağıtan ekipler, işletme kapasitesine göre içeride olması gereken müşteri sayısından HES Kodu sorgulamasına, masalar arasında olması gereken mesafeden klima kullanımına kadar tüm kuralları tek tek hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta başında kabine toplantısının ardından illerin risk grubuna göre sınıflandırıldığı "kademeli normalleşme sürecine" geçildiğini açıklamasının ardından, 2 Mart itibariyle, orta yüksek risk grubunda yer alan Ankara'da kafe, restoran türü işletmeler faaliyetlerine başladı. Kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığı genelgesiyle oluşturulan İl Salgın Denetim Merkezleri (İSDEM) de harekete geçti. Bu kapsamda, Ankara Ticaret Odası Meslek Komitesi ve çalışanlarından oluşan 75 kişilik bir ekip Altındağ ilçesinde bulunan ATO üyesi işletmelere yönelik bir rehberlik çalışması gerçekleştirdi.

Oda Denetim Ekibi yaptığı çalışmada, ATO tarafından hazırlanan "Lokanta, kafe, restoran ve benzeri yerlerde uyulması gereken kurallar" ile işletmelerin ön cephelerine asmaları gereken işyeri kapasitesini içeren afişleri dağıttı.

-"KENDİ AYAĞIMIZA KURŞUN SIKMAYALIM"-

Kademeli normalleşme sürecini değerlendiren ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kontrollü normalleşme sürecinin, aylardır sıkıntı çeken işletmeler için çok güzel bir haber olduğunu ancak bazı işletmelerin kurallara riayet etmeyerek tüm toplumu büyük bir riskle karşı karşıya bıraktığını söyledi.  "Yüzde elli kapasite ile çalışması gereken işletmelerin tam aksi şekilde hizmet vermeye başladığı" şeklinde gelen şikâyetlerden büyük üzüntü duyduğunu kaydeden Baran, ATO üyelerine seslenerek,  "Lütfen kuralların aksine davranmayalım kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım. Tüm işletmelerimizi kurallara uymaya davet ediyorum" dedi.

Baran,  kademeli normalleşmenin kalıcı hale gelmesi için işletme sahiplerinden, müşterilere, çalışanlardan, tedarikçilere kadar herkese sorumluluk düştüğünü hatırlatarak,

"İlk iki günde oluşan manzara ve yaptığımız ziyaretlerde gördüklerimiz, bazı işletmelerimizin hala yaşananlardan ders çıkarmadığını gösteriyor. İşletmelerimizin özellikle %50 kapasite kuralına uymasına istiyoruz. Salgında Ankara rakamlarının yükselmesi durumunda bunun faturasının yeme-içme sektörüne mal edilmemesi için işletmelerimizin kuralların tamamına uyması gerekiyor. Ekiplerimiz, üyelerimize rehberlik hizmeti vererek alınması gereken tedbirleri hatırlatmaya devam edecek. HES kodu, maske, mesafe, temizlik kurallarına riayet; istihdam, üretim, ticaret, vergi ve bu sıralananların tamamı da refah düzeyi anlamına geliyor. Normalleşmenin devamı için hepimize görev düşüyor" diye konuştu.