Görüşlerinizi
Paylaşın
TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ ATO'DA

BARAN'DAN SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ'NİN 100. YILINDA ANKARA'YA DAVET.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ'NİN 100. YIL KUTLAMALARI, 23 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI YAVUZ: "GENÇLERİMİZİ POLATLI'YA GÖTÜRMEK, TURİZM HAREKETİ DEĞİL; GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKARAK GELECEĞE YÖN VERMEYİ BAŞARAN BİR NESLİN YETİŞMESİ İÇİN YAPILAN KÜLTÜREL BİR PAYLAŞIM"

ATO BAŞKANI BARAN: "ÖĞRENCİLERİMİZİ DUATEPE'YE GÖTÜREREK, GELECEK NESİLLERİMİZİN MİLLİ BİLİNÇLE TÜRKİYE'Yİ DÜNYANIN GELİŞMİŞ ÜLKELERİ LİSTESİNDE EN ÜST DÜZEYE TAŞIMASINI HEDEFLİYORUZ"

8 NİSAN 2021 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kurtuluş Savaşı'nın ve Türk Milleti'nin kaderini değiştiren Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100'üncü yılında, bu önemli tarihin yıldönümünün kutlanması ve devam eden süreçteki ekonomik bağımsızlığın öneminin anlaşılması için Türkiye'nin dört bir yanından gençleri Ankara'ya davet etiklerini söyledi.

"Ticaret Odalarının Kent Yaşamına Etkisi ve Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. Yılı Bilgilendirme Toplantısı" Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi'nin katılımıyla Ankara Ticaret Odası Duatepe Hizmet Salonu'nda gerçekleşti.  Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran,  kent konseyleri ile ticaret odalarının hedeflerinin ortak olduğunu belirterek her ikisinin de kenti geliştirmek amacıyla çalıştığını kaydetti. Ankara Ticaret Odası olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve kurtuluş tarihini gençlere aktarmayı görev edindiklerini ve bu amaçla son 15 yılda 35 bin öğrenciyi Çanakkale'ye, 3 bin öğrenciyi de Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olan Polatlı Duatepe'ye gönderdiklerini söyledi. Baran, "Amacımız, savaşın korkunç yüzünü ve bağımsızlığın önemini yerinde idrak eden çocuklarımıza, bağımsızlığımızı koruyabilmemiz için ekonomimizin de bağımsız olması gerektiği bilincini aktarmaktı. Tüm ülke gençliğinin Duatepe'ye gelerek, bu vatanın kurşunu kalmayınca süngüsünü eline alarak düşmana göğsünü siper edenler sayesinde kurtulduğunu bilmesini istiyoruz. İstiyoruz ki, Türkiye'yi ekonomide, bilimde, tarihte, sanatta, eğitimde daha ilerilere taşıyacak olan çocuklarımız, bütün öğrenciler gelsin ve Duatepe'yi görsün, tarihin bu dönüm noktasını öğrensin. İstiyoruz ki, gelecek nesillerimiz, bu milli bilinçle Türkiye'yi dünyanın gelişmiş ülkeleri listesinde en üste taşısın" dedi.

Ankara'da yaşanan savaşın sadece Ankara'yı değil bütün ülkeyi ilgilendirdiğini belirten Baran, bu nedenle kent konseyleri ile ortak çalışmanın Türk tarihi ve kültürünü yaşatmak açısından çok kıymetli olduğunu belirtti. Baran, Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100'üncü yılında tüm vatandaşları özellikle de gençleri Ankara'ya davet ettiklerini belirterek, "Sakarya Meydan Muharebesinin 100'üncü yılını yaşıyoruz. Bu çok önemli ve tüm ülkeyi ilgilendiren tarihin tüm vatandaşlarımız tarafından bilinmesini, kutlanmasını arzu ediyoruz" diye sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da konuşmasında, ATO'nun yürüttüğü çalışmaların kentin kültür, sanat ve turizme yaptığı katkılar açısından çok değerli olduğunu söyledi. Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki tarihimizi özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize anlatmanın çok önemli olduğunun altını çizen Yavuz, "Gençlerimizi Polatlı'ya götürüp getirmek basit bir turizm hareketi değil. Geçmişine sahip çıkarak geleceğine yön vermeyi başaran bir neslin yetişmesi için yapılan kültürel bir paylaşım" dedi.

-"SON KALE HAYMANA'NIN HİKÂYESİ 81 MİLYONUN HİKÂYESİDİR"-

Ankara Kent Konseyi Başkanı ve ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında 100 yıllar hikâyesinin ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 100. yılında başladığını hatırlatarak, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ikametgâhı bu kenttir. 'Son kale Haymana'nın' hikâyesi Ankara kadar 82 milyonu da ilgilendiriyor. Bu nedenle tüm kent konseyleri ile bir araya geliyoruz. Bu kentten başladı tarihi hikâyemiz. Tüm Türkiye'nin bağımsızlığını borçlu olduğu Sakarya'nın hikâyesini hepimizin hikâyesine çevirelim. 100 yıllarda da Türkiye'nin tüm kent konseyleri illerinde bu farkındalığı oluştursunlar ve Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. yılında destansı hikâyemizi birlikte anlatalım" diye konuştu.

-"HER PROJEYİ DESTEKLEMEYE HAZIRIZ"-

Ankara'nın Türkiye'nin kalbi olduğunu söyleyen Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mürsel Sabancı da " O kalbin güçlenmesi ve ilelebet daim olması için elimizden gelen her türlü projeyi hayata geçirerek şehrimizi destekleyeceğiz Bazı kentler yalnızca taş binalardan ibaret değildir. Göründüklerinden çok daha fazlasını ifade ederler. Ankara da bunun emsali bir şehir. Milli mücadele yıllarından beri kıymeti giderek daha çok anlaşılan şehrimizin değerlerini ön plana çıkararak sahip çıkmalıyız. Türkiye'nin geçmişinde olduğu kadar geleceğinde de önemli bir yere sahip olan Ankara'yı el birliği ile destekleyerek güçlendirmemiz gerekiyor" dedi.

-BU MİRASA HEP BERABER SAHİP ÇIKALIM-

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya da konuşmasında Türkiye tarihinin dönüm noktalarında 100. yıllar sürecine girildiğini kaydederek bu süreçte kent konseylerinin büyükşehirleri ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmede en önemli etken olacağını söyledi. Sakarya Meydan Muharebesi'ne dair toplumsal bilinçte eksiklikler olduğunu dile getiren Yıldızkaya, "Sakarya Meydan Muharebesi'nin geçtiği toprakların ev sahibi olarak bu konuda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Sakarya Meydan Muharebesi Türkiye'nin tarihi mirası ve Türk tarihinde bir kırılma noktası. Bu nedenle hep beraber sahip çıkalım istiyoruz. Bütün ülkeyi, bütün farklı renkleri bir arada tutmak önemli. Biz topraklarımızdaki mirasın değerini koruyabilmek için her şartta, her türlü fedakârlığı yaparak iş birliği yapmaya hazırız" diye konuştu.

-"KUTLAMA PROGRAMLARI 23 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR"-

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut'u temsilen toplantıya katılan Mahmut Hilmi Doğan Ortaokulu Müdürü Zekai Şahin ise Sakarya Savaşı'nın en büyük cephe alanları ve en önemli askeri harekâtların Haymana'da gerçekleştiğini fakat Türkiye'de fazla bilinmediğini belirterek "Bir satranç tahtasında Ankara'yı şah olarak belirlersek o tahtanın veziri Sakarya Savaşı günlerinde Haymana'ydı. Sakarya Savaşı'nda 15 bin şehidimiz var fakat 8 bin 500 şehidimiz kayıp ve isimsiz olarak yatıyor. Bu 8 bin 500 şehidimizin çok büyük kısmı Haymana topraklarımızda" dedi.

Şahin, Haymana olarak 100. yıl programlarını, muharebelerin başladığı 23 Ağustos'ta başlatmayı ve 11-12 Eylül tarihlerinde de Ankara Üniversitesi ile iş birliği halinde düzenlenecek Uluslararası Sakarya Savaşı Meydan Muharebesi Sempozyumu ile tamamlamayı planladıklarını kaydetti

Toplantıya TKKB Başkan Yardımcısı Necati Binici, Balıkesir Kent Konseyi'nden Furkan Çetin, TKKB Yönetim Kurulu Üyesi ve Etik Kurulu Üyesi Zeynep Özbaş Arıkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Karadağ, Burak Taştan, Etik Kurulu Üyeleri Cüneyd Altınparmak, Ekrem Aslan, Hasan Soygüzel, AKK Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, AKK Yürütme Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Lale Özgenel, Süleyman Basa, Ceren Anadol, Gökhan Ertek, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, Haymana Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Alpaslan Atcı, Polatlı Ticaret Odası Başkanı ve AKK Yürütme Kurulu Üyesi Ulvi Sakarya, ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve AKK Yürütme Kurulu Üyesi Süleyman Ekinci, Mahmut Hilmi Doğan Ortaokulu Müdürü Zekai Şahin, Danışman Makbule Bostancı katıldı.