Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKA PROJESİ İLE SURİYELİ VE TÜRK KADINLARA SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİR SAĞLANIYOR

ANKARA PROJESİ İLE ÜRETİME BAŞLAYAN KADINLAR KOOPERATİFLEŞİYOR

ATO BAŞKANI BARAN "SİYASİ, TİCARİ, EKONOMİK ALANLARDA KADINLAR NE KADAR FAALİYET GÖSTERİRSE O KADAR SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMADAN BAHSEDEBİLİRİZ"

19 HAZİRAN 2021 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO olarak, Avrupa Birliği FRIT Fonu ve Dünya Bankası desteğiyle yürüttükleri ANKA projesiyle, geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlar ile Türk kadınlarının iş hayatına girişlerini kolaylaştırmayı ve sürdürülebilir gelir elde etmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirterek,  "Bir araya gelerek üretebilmeleri ve bunu sürekli hale getirmek için kooperatifleşmeleri nedeniyle ama bundan önce kendilerine olan inançları nedeniyle, ANKA projemizde yer alan Suriyeli ve Türk kadınlarını kutluyorum" dedi.

ATO Başkanı Baran, ATO İDEA koordinatörlüğünde, ATO, Altındağ Belediyesi, Joon, TEDÜ İstasyon ve SGDD (ASAM) ile ortaklaşa yürüttükleri ANKA Projesindeki gelişimi değerlendirmek üzere Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı ile bir araya geldi. ATO Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşen toplantıda konuşan Baran, kadın girişimcilerin ekonomik hayata katılmaları ve desteklenmeleri açısından projenin çok önemli olduğunu dile getirdi. Baran, 2019 yılı Temmuz ayında başlayan projede 12'si Suriye vatandaşı olmak üzere toplam 22 kadının yer aldığını ve eğitim programlarının ardından bir kooperatif kurulması çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Kooperatifin "Beri Kadın Girişim ve Üretim Kooperatifi" adıyla Temmuz ayında başlayacağı bilgisini veren Baran, "Kadınların toplum içindeki yerleri ve ekonomik alandaki faaliyetleri arttıkça, ülkemiz daha da gelişecek ve güçlenecek. Siyasi, ticari, ekonomik alanlarda kadınlar ne kadar faaliyet gösterirse o kadar sürdürülebilir kalkınmadan bahsedebiliriz" diye konuştu.

"Kadınlar üretiyor mucize yeniden doğuyor" görüşüyle çıkılan yolda, birçok paydaşın sağladığı imkân ve katkılar sayesinde projede önemli adımlar atıldığını dile getiren Baran, "Anka Projesi bizlere, kadının isterse çölü ormana çevireceğini göstermiş oldu. Çalışma azminin önünde hiçbir engelin duramadığını da bir kere daha anlamış olduk. Bir araya gelerek üretebilmeleri ve bunu sürekli hale getirmek için kooperatifleşmeleri nedeniyle ama bundan önce kendilerine olan inançları nedeniyle, ANKA projemizde yer alan Suriyeli ve Türk kadınlarını kutluyorum" dedi.

-ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANI ASIM BALCI-

Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı da konuşmasında, Anka Projesinin örnek gösterilecek güzel bir proje olduğunu söyleyerek, "Kadının sosyal ve ekonomik alandaki asıl olması gereken yeri bizlere hatırlatan takdire şayan bir projenin ortağı olmaktan dolayı çok mutluyuz. Daha geniş kitlelere ulaşarak, kadınların ticari hayatta daha fazla faal olmaları için proje üretimine devam etmemiz şart" diye konuştu.

Toplantıya, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar, Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Karabudak, Altındağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Rıza Yarar, Altındağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Şube Müdürü Meltem Köksal, Altındağ Belediyesi Proje ve Sanat Koordinatörü Ebru Kipay Başak, FRIT Projesi Atölye Sorumlusu Bedriye Bulmuş, FRIT Projesi Dikiş Eğitmeni Sultan Ermiş ve FRIT Projesi Örgü Eğitmeni Yapıt Bal ve ATO İDEA Genel Müdürü Gaye Yardımcı katıldı.