Görüşlerinizi
Paylaşın
UKRAYNA'DA YERLEŞİK OLMAYAN KİŞİLERİN EŞYALARINI UKRAYNA TOPRAKLARINDA TAŞIMASI HK. DUYURU

Sayın Üyemiz,


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) gelen duyuruda; Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği'nden (IRU) alınan 25.06.2021 tarihli yazıya göre; Ukrayna'da yerleşik olmayan kişilerin eşyalarını Ukrayna topraklarında taşımasının zorunlu kaydına ilişkin Ukrayna Gümrük Kanunu'nun yeni hükümlerinin 01 Temmuz 2021'de yürürlüğe gireceği bildirilmiştir.

Bu yeni hükümlere göre kayıt olmak için, yabancı nakliyeciler;

  • Başvuruyu, kayıt ülkesinin yetkili makamı tarafından verilen kayıt belgesinin bir kopyasını temin ederek, Ukrayna'ya giriş veya çıkış sırasında doğrudan kontrol noktasında doldurulması gerekmektedir.
  • Doldurulmuş başvuru formunu ve tescil ülkesinin yetkili makamı tarafından verilen tescil belgesinin bir kopyasını, herhangi bir gümrük idaresine önceden posta yoluyla göndermesi gerekmektedir.
  • Herhangi bir gümrük idaresine, şahsen veya yetkili bir kişi aracılığıyla veya bir gümrükleme acentesi aracılığıyla, doldurulmuş bir başvuru formu ve tescil ülkesinin yetkili makamı tarafından verilen tescil belgesinin bir kopyasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru formu Ukraynaca veya herhangi bir resmi uluslararası iletişim dilinde doldurulabilir. Bilgilerin işlenmesini hızlandırmak için, Ukraynaca veya İngilizce olarak doldurulması tercih edilmektedir.
  • Başvurudaki verileri gümrük idaresinin bilgi sistemine girdikten sonra, mukim olmayan bir kişiye bir (1) saat içinde geçici bir kayıt numarası verilir. Bu geçici kayıt numarası, yerleşik olmayan kişinin tüm gümrük formalitelerini ve işlemlerini kısıtlama olmaksızın gerçekleştirmesine olanak sağlayacaktır.
  • Kesin kayıt numarası, yerleşik olmayanlara beş (5) iş günü içinde verilecektir. Başvuruda gerekli veriler eksikse veya yerleşik olmayan zaten kayıtlıysa, geçici bir kayıt numarası atamasını reddetmek hakkı bulunmaktadır.


Bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla,
Ankara Ticaret Odası