Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNE DESTEK


SURİYELİ KADINLAR, TÜRK KADINLARIYLA BİRLİKTE GİRİŞİMCİLİĞE ADIM ATIYOR

 

ATO'NUN ALTINDAĞ BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE KOORDİNE ETTİĞİ ANKA PROJESİ'NİN BERİ KADIN GİRİŞİM VE ÜRETİM KOOPERATİFİ ATÖLYESİNİN AÇILIŞI YAPILDI.

 

BARAN: "KADINLARIN EKONOMİK HAYATTA FAAL OLMALARI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜLKE EKONOMİSİ, İSTİHDAM VE İŞ GÜCÜ AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ."

 

8 TEMMUZ 2021- Avrupa Birliği Fonu, Dünya Bankası uygulama desteği ile Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Altındağ Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen ve geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlar ile Türk kadınlarının iş hayatına girişlerini sağlayan ANKA projesi kapsamında, Beri Kadın Girişim ve Üretim Kooperatifi'nin Atölye açılışı, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı'nın katılımıyla gerçekleşti.

 

ATO İdea'nın koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında Altındağ Belediyesi Önder Kadın Eğitim Kültür Merkezi'nde kurulan atölyenin açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, Ankara Ticaret Odası olarak hem iki ayrı milletten olan kadınların bir arada iş yapma kültürünün gelişmesi hem ekonomiye kadın girişimci kazandırmaya yönelik böyle bir projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Baran, "Kadının elinin değdiği işte bereket olur. Biz de bu projeye emek verenlerin önce aile ekonomisine daha sonra da ülke ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

 

Kadınların ekonomik hayata katılması ve desteklenmesi açısından projenin ve proje kapsamında hayata geçirilen atölyelerin önemine dikkat çeken Baran, "Kadınların, kimseye ihtiyaç duymadan kendi ayakları üzerinde durması, gelişmiş toplumların en önemli göstergesidir. Kadınların ekonomik hayatta faal olmaları sürdürülebilir ülke ekonomisi dışında istihdam ve iş gücü açısından da çok kıymetli." diye konuştu.

 

Üreten ve çalışan kadınlara toplumun her zaman ihtiyacı olduğunu vurgulayan Baran, geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlar ile Türk kadınların iş hayatına girişlerini kolaylaştırmayı amaçlayan proje sayesinde kadınların üretim yaparak iş hayatına dâhil olabileceğini söyledi. Baran, "Anka Projesi, paylaşmanın ve dayanışmanın gücünü bizlere gösteren bir çalışma oldu. Eğitimler sırasında sosyal fayda sağlayan bu proje, üretim ve satış kısmında da ekonomik fayda sağlayarak hem kişinin hem şehrin hem ülkenin kazanmasını sağlayacak" dedi.

 

-ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANI BALCI-

 

Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı ise açılışta yaptığı konuşmasında "Kadınlar üretiyor mucize yeniden doğuyor" görüşüyle çıkılan yolda büyük ilerleme kaydettiklerini dile getirerek, "Hepimizi heyecanlandıran bu projede önemli bir aşamaya geldik. Ancak bu yeterli bir nokta değil. Halkayı büyütüp daha geniş kitlelere ulaşarak, kadınların ticari hayatta daha fazla yer alması ve yurtdışı pazarlarına açılmaları için çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

 

ATO, Altındağ Belediyesi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), Türk Eğitim Derneği Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi (TEDÜ İstasyon) ve Sosyal Girişim Kuruluşu JOON ile ortaklaşa yürütülen projenin atölye açılışına İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Altındağ Kaymakamı Cumali Atilla, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz ile Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Karabudak, TİMKODER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ayhan da katıldı.