100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
BIREG SİSTEMİ HAKKINDA DUYURU

Sayın Üyemiz, 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) gelen duyuruda;  Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıya atıfta bulunularak;

Macaristan Hükümeti tarafından uygulamaya konulan çevrimiçi izin ön kayıt sistemi (BIREG) hakkında uyarılarda bulunulmaktadır.

Buna göre,

  • BIREG Sisteminde 12 Ağustos 2021 tarihinde yapılan bir güncelleme ile Macaristan'a ve/veya Macaristan'dan yapılan sefer kayıtlarında Macaristan'da yerleşik ithalatçı/ihracatçı firmaların BIREG sistemine kayıt yaptırması zorunlu hale getirilmiştir.
  • Bu kapsamda, uluslararası taşımacılık yapan firmaların Macaristan'a yapacakları boşaltma veya Macaristan'dan yapacakları yükleme bildirimleri Macaristan'da yerleşik ithalatçı/ihracatçı firma tarafından ayrı bir BIREG Sistemi hesabı oluşturularak yapılması gerekmektedir.
  • Nakliye firmalarımızın vereceği BIREG kayıt numarasına istinaden yükleme/boşaltma kaydını gerçekleştirecek olan Macaristan'da yerleşik ithalatçı/ihracatçı firmaların bu kayıtları hiç veya zamanında yapmaması durumunda taşımacıların BIREG sistemi sefer kayıtları tamamlanmamış görünmektedir.
  • Bu durumda, taşıma kayıtlarının tamamlanamaması veya kayıtta eksiklik gerekçeleri ile taşımacılarımız cezalarla karşılaşmaktadır.

Bu nedenle, BIREG Sisteminde son yapılan güncellemeler çerçevesinde, taşımacılarımızın yükleme/boşaltma işini yapacak olan Macaristan'daki firmalar ile irtibat halinde olmalarının ve bu şirketlerin kayıtlarını zamanında yaptıklarından emin olmalarının olası cezaların önüne geçilmesi bakımından önemli olduğu değerlendirilmektedir.


Bilgilerinize önemle duyurulur.


Saygılarımızla.

Ankara Ticaret Odası