Görüşlerinizi
Paylaşın
SLOVENYA KARAYOLU TRAFİK KANUNU'NDAKİ YENİLİKLERE İLİŞKİN DUYURU HK.

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) Odamıza gelen yazıda; Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünden alınan 19.11.2021 tarihli yazı ile, Slovenya'daki otoyol ve karayolu dinlenme alanlarında araçların park edilmesini düzenleyen yeni Karayolu Trafik Kuralları Kanunu'na ilişkin bilgilendirme yapılmıştır. Söz konusu düzenlemenin detaylarına göre;

İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3.500 kg olan motorlu araçlar yalnızca işaretli park alanlarına park edebilir. Bu araç parkları dışında bir yere park edildiği durumlarda 150,- Euro para cezası uygulanacaktır.

İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3.500 kg'ın üzerindeki otobüs ve yük taşıtları, işaretli park alanlarında 25 saate kadar park edebilir. Aracın karayoluna çıkmasını 25 saatten fazla kısıtlayan ya da yasaklayan bir emir ya da uygulama söz konusuysa, kısıtlama ya da yasak süresince aracın park alanlarında parkına izin verilir. Kuralların ihlal edildiği durumlarda, sürücüye 300,- Euro, tüzel kişilere 1000,- Euro, sorumlu kişiye de 300,- Euro para cezası uygulanacaktır.

Sürücüler, park başlangıç zamanı ve tarihini, açıkça görülebilecek şekilde, ön camlarında sergilemelidirler. Buna uymayan sürücülere 150,- Euro tutarında para cezası uygulanacaktır.

sürücüye 300,- Euro, tüzel kişilere 1000,- Euro, sorumlu kişiye de 300,- Euro para cezası uygulanacaktır.

Emniyet şeridi ve acil durum alanlarında araç sürmek, aracı park etmek ya da aracı durdurmak ve duraklatmak, acil durum ya da ilk yardım uygulaması yapılması gereken durumlar dışında, yasaktır. Kuralın ihlal edildiği durumlarda sürücüye 300,- Euro, tüzel kişilere 1000,- Euro, sorumlu kişiye de 300,- Euro para cezası uygulanacaktır.

Bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla

Ankara Ticaret Odası