100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN'DAN 2022 YILI MESAJI

ATO BAŞKANI BARAN: "YATIRIM, İSTİHDAM, ÜRETİM VE İHRACAT YENİ YILIN HATTA BUNDAN SONRAKİ YILLARIN ANAHTARLARI OLACAK."

 

BARAN: "ÜLKEMİZE GÜVENİYOR, PANDEMİNİN FIRSAT PENCERELERİ AÇTIĞININ FARKINDA OLARAK ÜRETMEYE, İSTİHDAMI ARTIRMAYA VE DIŞ PAZARLARDA BÜYÜMEYE DEVAM ETMEYİ İSTİYORUZ"

 

BARAN: "ULUSLARARASI ANKARA MARKA BULUŞMALARI'NIN BEŞİNCİSİNİ 2022'DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

 

BARAN: "ATO OLARAK TESCİL ALDIĞIMIZ ANKARA TAVASI, ANKARA SİMİDİ, ANKARA DÖNERİ VE ANKARA TİFTİĞİ'NİN AVRUPA BİRLİĞİ'NDE DE TESCİLİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ"

 

31 Aralık 2021- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bundan sonraki süreçte Türkiye ekonomisinin anahtarlarının yatırım, istihdam, üretim ve ihracat olacağını belirterek, "Türkiye'ye güveniyor ve küresel sorunların olduğu bu dönemin ülkemize fırsat pencereleri de açtığının farkında olarak üretmeye, istihdamı arttırmaya ve dış pazarlarda büyümeye devam etmeyi istiyoruz" dedi. Baran, Ankara Ticaret Odası olarak yeni yılda üyelere daha kaliteli ve hızlı hizmet sunmak, Ankara ekonomisini geliştirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak üzere çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

 

ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamada 2021 yılına ilişkin değerlendirmede bulunarak, 2022 yılına ilişkin beklenti ve öngörülerini paylaştı.

 

Baran, açıklamasında pandemi sürecinin ortaya çıkardığı belirsizlikler, hammadde fiyatlarındaki artış ve bozulan arz-talep dengesi nedeniyle enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarının yükselişi, konteyner krizi, iklim değişikliği, yeşil ekonomi ile dijitalleşme gibi konuların 2021 yılında tüm dünyanın gündeminde yer aldığını ve almaya devam edeceğini söyledi.  

 

-"HEDEFİMİZ MARKALAŞMA VE KATMA DEĞERLİ ÜRETİM"-

 

Pandeminin tüm olumsuzluklarına rağmen yatırım, üretim ve ihracat için önemli fırsatlar barındırdığını anlatan Baran, "Ülkemiz, bu süreçte gerek coğrafi konumunun avantajı gerek genç nüfusu gerekse üretim gücünün doğru yönetimiyle pozitif sonuçlar ortaya koyacağını gösterdi. Dünyanın yeni tedarik merkezi olabileceğini de ortaya koydu. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yeni yılın hatta bundan sonraki yılların anahtarları olacak. Pandemi süreci ticareti coğrafi olarak yakın noktalardan yapmanın önemini ülkelere gösterdi. Lojistik maliyetlerindeki yükselme de bunu destekledi. Türkiye Asya, Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'ya kolaylıkla ulaşılan bir ülke. Türkiye bu avantajını arkasına alarak, üretim yelpazesini genişleterek ihracatta yeni rekorlara koşabilir. Aynı şekilde ihraç ettiği ürünü üretmek için yurtdışından temin ettiği hammaddeyi de üreterek yerli ve millilik oranını artırabilir. Türk özel sektörü bunu yapacak dinamizme sahip durumda. Katma değerli üretimin önemini ve markalaşmayı artık herkes biliyor. Hedefimiz ihracattaki kilogram fiyatlarını yükseltmek yani katma değerli üretim yapmak olmalı. Ankara olarak zaten bu açıdan ülkemizde öncü bir şehir durumundayız. Genç nüfusumuzun oranı yüksek. Bu da hem iç piyasadaki canlılık hem de üretim gücü açısından büyük avantaj sağlıyor" diye konuştu.

 

Dövizdeki dalgalanmanın önüne geçen, Türk Lirası'nın stabilizasyonunu sağlayan önlemlerin sonuç vermesiyle birlikte yatırım, üretim ve istihdam için daha cazip koşulların oluşacağına inandıklarını belirten Baran, "Yatırımlarımızı arttırarak, tevsi yatırımları ile kapasitelerimizi büyütmeye ve Türkiye'nin büyümesine katkı vermeye devam edeceğiz. Türkiye'ye güveniyor ve küresel sorunların olduğu bu dönemin ülkemize fırsat pencereleri de açtığının farkında olarak üretmeye, istihdamı arttırmaya ve dış pazarlarda büyümeye devam etmeyi istiyoruz" dedi.

 

-"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE DİJİTALLEŞME TİCARİ HAYATI DÖNÜŞTÜRECEK"-

 

Ankara Ticaret Odası olarak yeni yılda da üyelere daha kaliteli ve hızlı hizmet sunmak, Ankara ekonomisini geliştirmek, ülke ekonomisine katkı sağlamak üzere çalışmalarını sürdüreceklerini kaydeden Baran, yeni dönemde çalışmaları pandemi, iklim değişikliği ve dijitalleşme sürecinin şekillendireceğini bildirdi.

 

Baran, Ankara Ticaret Odası olarak yeni dönem çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

 

"Ankara Ticaret Odası'nda sektörleri temsil eden 67 Meslek Komitemizin bize ilettiği görüşler, talepler, sorunlar ve çözümler yol haritamızı oluşturuyor. Güncel gelişmelerden etkilenen 160 bini aşkın üyemizin Komitelerimize yansıyan sorunları yine bizim çalışmalarımızın belkemiği durumunda. Çalışmalarımızı hem uzun vadeli hedeflerimize hem de kısa vadeli sorunların çözümüne göre güncelleyerek sürdürüyoruz. Bu yıl da üyelerimizin ve çalışanlarının mesleki gelişimlerine yönelik eğitim, seminer, toplantılar düzenlemeyi sürdüreceğiz. Sınırları aş, milyonlara ulaş diyerek üyelerimizi değişen dünyada ticaret yapabilir hale getirmek üzere başlattığımız "E-Ticaret ve E-İhracat Seferberliği"ne devam edeceğiz. Odamızın teknolojik ve fiziki altyapısını iyileştirme ve dijitalleşme çalışmalarına hız vereceğiz.

 

-"MARKA BULUŞMALARI'NIN BEŞİNCİSİ"-

 

Ankara Ticaret Odası'nın Başkent ve ülke ekonomisini geliştirmeye yönelik çalışmalarına  devam edeceğini kaydeden Baran, "Ankara'nın sağlık turizminde gelişmesi amacıyla başladığımız HİSER projesine devam edeceğimiz bu yıl, Ankara'yı tüm kentsel sorunlarını çözmüş, katma değerli üretim gerçekleştiren, bilişim, savunma sanayi ve medikal sanayi ile ileri teknolojili sektörlerde öncü, tarım ve gıda üretiminde lider, kongre, fuar ve sağlık turizminde dünyanın tanıdığı bir Başkent haline getirmeye yönelik çalışmalar yapacağız." diye konuştu.

 

Marka ve markalaşmanın katma değeri arttırmak açısından önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken Baran, 2022 yılında "Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları"nın beşincisini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de söyledi.

 

-"ANKARA SİMİDİ AB YOLUNDA"-

 

2022 yılında Coğrafi İşaretli ürünlerle ilgili çalışmalarına devam edeceklerini belirten Baran, "Ankara'mızın tescilli ürünleri olan Ankara Tavası, Ankara Simidi, Ankara Döneri ve Ankara Tiftiği'nin Avrupa Birliği'nde de tescili için çalışmalara başlayacağız. Ayrıca, 2023 yılında yapmayı planladığımız Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi için de hazırlıklarımıza start vereceğiz" dedi.

 

Baran, ATO üyelerinin ve vatandaşların yeni yılını kutlayarak, sağlık, mutluluk, huzur ve başarı temennisinde bulundu.