100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI'NIN 2021 YILI BEYAN DÖNEMİ TANITIMI KONULU YAZISI HAKKINDA

Sayın Üyemiz,

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlığı'ndan Odamıza ulaşan 07.03.2022 tarihli yazıda aşağıdaki bilgilere yer verilmektedir;

Gerçek kişiler tarafından 2021 yılında elde edilen; ticari kazanç, zirai kazanç, ücret, serbest meslek kazancı, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı ve diğer kazanç ve iratlardan dolayı yıllık gelir vergisi beyanname verme dönemi başlamıştır. Yıllık gelir vergisi beyannamesi 1-31 Mart 2022 tarihleri arasında verilecektir.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri, yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda vereceklerdir. Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler yıllık gelir vergisi beyannamelerini Gelir İdaresi'nin elektronik uygulamalarından olan Hazır Beyan Sistemi üzerinden vergi dairesine gitmeden kolay, hızlı ve güvenli şekilde verebileceklerdir.

Bu kapsamda, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflerin, yıllık gelir vergisi beyannamesini verirken yararlanmaları için mükelleflerin doğru, etkin ve hızlı bir şekilde bilgilendirme ve hatırlatma yapmak amacıyla yazılı (Rehber ve Broşürler) ve görsel (Videolar, Slider) anlamında pek çok doküman hazırlanmıştır.

Yazılı ve görsel içerikler, beyan döneminin başladığı günden itibaren Başkanlığın www.gib.gov.tr resmi internet sayfasında, sosyal medya hesaplarında yayınlanmakta olup, beyanname verme süresinin son günü olan 31 Mart 2022 tarihine kadar yayınlanmaya devam edecektir.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla.

Ankara Ticaret Odası