Görüşlerinizi
Paylaşın
BARAN BAŞKANLIĞINDAKİ ATO HEYETİ, GELİR İDARESİ BAŞKANI BAYRAKDAR'I ZİYARET ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN, KREDİ KARTIYLA VERGİ ÖDEMEDE LİMİTİN 200 BİN TL'YE YÜKSELTİLMESİ NEDENİYLE BAYRAKDAR'A TEŞEKKÜR ETTİ.

 

BARAN, "TEK ORANLI KDV KAYITDIŞINI ÖNLER"

 

10 Haziran 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kredi kartıyla vergi ödemede limitin 200 bin TL'ye yükseltilmesi nedeniyle Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar'a teşekkür ederek, limitin tamamen kaldırılması talebini iletti. Girdi ve nihai ürünlerde farklı KDV uygulamalarının ortaya çıkardığı sıkıntıları aktaran Baran, tek oranlı KDV sistemine geçilmesi önerisinde bulunarak, "Tek oranlı KDV kayıt dışını önler" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya, Süleyman Ekinci, Halil İlik, Nuh Acar, Ali Yıldız ve ATO 62 No'lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kenan Bayram ile birlikte Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar'ı ziyaret etti. Ziyarette, dünyadaki ve ülke gündemindeki gelişmelerin reel sektöre yansımaları hakkında bilgi veren Baran, "Dünya ekonomisinde pandemi ve ardından başlayan savaşın etkileriyle bir dizi sorun yaşanırken Türkiye'de de bunların etkileri ve yansımaları yaşanıyor" dedi.

 

Ankara Ticaret Odası olarak kredi kartıyla vergi ödeme konusunu gündeme getirdiklerini ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 50 bin TL'lik limitle uygulamanın başlatıldığını hatırlatan Baran, "Limit önce 100 bin TL'ye şimdi de 200 bin TL'ye yükseltildi. Bu düzenlemeler için teşekkür ediyor, limitin kaldırılması talebimizi tekrarlıyoruz" dedi. Baran, kredi kartıyla ödeme yapmanın vergi mükellefleri için avantajlı olduğunu da söyledi.

 

"TEK ORANLI KDV ÖNERİSİ-

 

Baran, konuşmasında, Ankara Ticaret Odası'na kayıtlı 160 bin üyenin 67 meslek komitesinde yer alan temsilcileri tarafından ortaya konan sektörel sorunları ve çözüm önerilerini aktardı. Aynı sektörde girdi ve nihai ürünlerde farklı olan KDV oranlarının uygulamada sıkıntı yaşanmasına neden olduğunu belirten Baran, "KDV ile ilgili bütün sorunların ortadan kalkması için tek oranlı KDV kullanımına geçilmesini öneriyoruz. Böylelikle kayıt dışı önleneceği gibi işletmelerin rekabet gücü artarken, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın iadelerden kaynaklı iş yükü azalacaktır. " dedi.

 

Sektörel planlamanın önemine de değinen Baran, ülke kaynaklarının verimli kullanımı için işyerleri açılmadan önce ihtiyaç analizi yapılması konusuna dikkat çekti.

Baran ve beraberindeki heyetin ziyaretinde Gelir İdaresi Başkanı Bayraktar'a iletilen konulardan bazıları şunları:

 

-Yurtdışından ithal edilen ve gıda üretiminde kullanılan ham soya yağının KDV oranının, fullfat - küspe ve soya olarak satışa sunulan hallerindeki gibi indirilmesi ve yüzde 1 olarak uygulanması,

-Yüzde 90'ı ithal olan ambalaj maddelerinin yüzde 18 olan KDV'sinin indirilerek, ürünlerde KDV'nin sadeleştirilmesi ve enflasyonla mücadeleye katkı sağlanması. (Örneğin bardak suda suyun KDV'si 1 iken, ambalajın KDV'si yüzde 18.)

-Konut üretim maliyetlerini aşağı çekerek fiyatların fahiş şekilde yükselmesine engel olmak amacıyla konut üretiminde kullanılan inşaat malzemelerindeki KDV'nin de konutta uygulanan KDV ile aynı ve tek oranlı olarak kullanılması,

-Enflasyon oranı dikkate alınarak işletmelerin sermaye kaybının önüne geçmek için enflasyon muhasebesi sistemine geçilmesi,

-Son günlerde kamuoyunun gündeminde yer alan internet üzerinden konut satış ve kiralamalarında ortaya çıkan spekülasyonların sona ermesi için gayrimenkul alım satım ve kiralamalarında Taşınmaz Yetki Belgesi olmayanların çalışmasının önüne geçilmesi için sektörün denetlenmesi,

-Konut satışlarında fiyatlardaki oynaklığın önüne geçebilmek için Taşınmaz Yetki Belgesi bulanan işletmelerle, gayrimenkul satımı yapanlar arasında aracılık sözleşmesi imzalanmasının zorunlu tutulması,

-Tapu harçlarının düşürülmesi,

-Kamu müteahhitliği sektöründe birikmiş KDV'lerin kısa sürede iadesi,

-İnşaatlarda, inşaat maliyetinin yüzde 1,5'una tekabül eden yapı denetim maliyetlerinin aşağı çekilmesi için konuyla ilgili vergi ve harçların sadeleştirilmesi.