100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN'DAN DÖVİZ FIRSATÇILIĞI UYARISI

BARAN: "PİYASADA BAZI HAMMADDE VE NİHAİ ÜRÜNLERE, DÖVİZDEKİ KUR ARTIŞININ ÇOK DAHA ÜZERİNDE ZAM YAPILIYOR"

BARAN: "DÖVİZDEKİ ARTIŞI FIRSATÇILIĞA, ZAM VURGUNCULUĞUNA ÇEVİRMEYİN"

10 HAZİRAN 2023 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışı fırsata çevirerek, ürün fiyatlarına kur artışının çok daha üzerinde zam yapan vurguncuların reel sektörü olumsuz etkilediğini söyledi. Baran, "Piyasada bazı hammadde ve nihai ürünlere dövizdeki kur artışının çok daha üzerinde zam yapıldığını görüyoruz. Dövizdeki artışı fırsatçılığa, zam vurgunculuğuna çevirmeyin" dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran yazılı bir açıklama yaparak son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışın başta ithal ürünler olmak üzere ürün fiyatlarına yansıdığını ancak kurdaki yükselişi fırsatçılığa çevirenler olduğunu söyledi.

Dövizdeki yükselişin çok daha üzerinde ürünlerine zam yapan fırsatçıların reel sektörü olumsuz etkilediğini kaydeden Baran, "Piyasada bazı hammadde ve nihai ürünlere dövizdeki kur artışının çok daha üzerinde zam yapıldığını görüyoruz. Özellikle hammadde fiyatlarına yapılan zamlar üretimi, ekonomimizin bel kemiği durumundaki KOBİ'lerimizi olumsuz etkiliyor. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen pandemi, ardından Rusya Ukrayna Savaşı, enerji ve hammadde fiyatlarındaki artış, tedarikte yaşanan sıkıntılar ve ardından Kahramanmaraş depremleri nedeniyle zor bir dönemden geçtik. Tüm bu zorluklara rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye devam etti. Oysa özellikle hammadde fiyatlarına dövizdeki artışın çok daha üzerinde zam yapılması hem üretimimizi, ticaretimizi, ihracatımızı olumsuz etkileyecek hem de enflasyonu tetikleyecektir. Şimdi daha çok dayanışma zamanı. Dövizdeki artışı fırsatçılığa, zam vurgunculuğuna çevirmeyin" dedi.