Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

BARAN: "TÜRKİYE, ÜRETEREK VE İHRACAT YAPARAK BÜYÜYOR"

 

30 Kasım 2023- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 5,9 büyümesinin önemli bir gelişme olduğunu belirterek, "Türkiye, üreterek ve ihracat yaparak büyüyor" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye İstatistik Kurumu'nun, 2023 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin açıkladığı Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi. Baran, Türkiye ekonomisine lokomotiflik yapan ancak geçtiğimiz yıl yükselen maliyetlerin de etkisiyle Ocak-Mart döneminde yüzde 7,2, Nisan-Haziran döneminde 10,9, Temmuz-Eylül döneminde yüzde 14,1 ve Ekim-Aralık döneminde yüzde 8,4 küçülme yaşayan inşaat sektörünün, deprem sonrası başlayan konut yapımının da etkisiyle 2023 yılı başından bu yana ilk çeyrekte yüzde 5,1, ikinci çeyrekte yüzde 6,2 ve üçüncü çeyrekte yüzde 8,1 oranında büyüyerek, genel büyümeye olumlu katkı sağladığını kaydetti. Sanayi sektörünün, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,7 olan küçülme oranını, üretim ve ihracata yönelerek ikinci çeyrekte yüzde 2,6'ya yükselttiğini hatırlatan Baran, üçüncü çeyrekteki yüzde 5,7 büyüme verisinin sanayi sektörünün, üretim ivmesini artırmaya yöneldiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

 

Mal ve hizmet ihracatında, deprem ve talep yavaşlamasına rağmen yüzde 1,1 oranında artış izlendiğini kaydeden Baran, yatırım harcamalarının da büyümeye katkı sağladığını ifade etti. Dünya ekonomisinde ülkelerin yatırım ve ticaretle birbirine bağlı olduğunu ve büyüme performanslarının birbirlerini etkilediğini kaydeden Baran, "Dünyanın en büyük ekonomilerinin yavaşlama sinyalleri verdiği bu süreçte Türkiye'nin yatırım, üretim ve ihracata dayalı büyümesi çok önemli" dedi.

 

Türkiye'nin küresel ve bölgesel sancılara rağmen ekonomik, sosyal ve siyasi olarak güven adası olarak varlığını sürdürmesinin ve istikrarını korumasının 13 çeyrektir kesintisiz devam eden büyümesine zemin oluşturduğunu vurgulayan Baran, şunları söyledi: "Türkiye'nin ekonomi politikalarının olumlu yansımalarını büyüme verilerinde gözlemliyoruz. Koronavirüs pandemisi, tedarik sorunları, enerji krizi, gıda arz sorunları, Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail'in Filistin'e yönelik soykırım niteliğindeki saldırıları başta olmak üzere pek çok konu ve soruna rağmen Türkiye, üreterek ve ihracat yaparak büyüyor" dedi.

 

-CDS PRİMİ DÜŞTÜ GÜVEN YÜKSELİYOR-

 

Baran, Türkiye ekonomisinin CDS Risk Priminin düşmesinin çok önemli olduğuna da dikkat çekerek, bu durumun yatırımcının güvenini artırdığını kaydetti. Baran, Türkiye ekonomisinde büyüme performansının devam edeceğine inandıklarını da söyledi.