Görüşlerinizi
Paylaşın
HAYVANCILIK SEKTÖRÜ VE ZOOTEKNİ MESLEĞİ PANELİ ATO'DA YAPILDI

ATO BAŞKANI BARAN: "İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE GIDA ARZ GÜVENLİĞİ SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

 

BARAN: "TARIM VE HAYVANCILIK BUGÜNÜN DÜNYASINDA EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞI SÜRDÜRMENİN TEMEL UNSURLARINDAN BİRİ"

 

30 Kasım 2023- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, iklim krizinin mevsimsel normalleri ortadan kaldırdığını, bunun da tarım ve hayvancılıkta üretimi etkilediğini belirterek, "İklim krizinin yol açtığı sel felaketleri, kuraklık, orman yangınları dünyayı gıda arz güvenliği sorunuyla karşı karşıya bırakıyor" dedi.

 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Zootekni Derneği tarafından ATO ev sahipliğinde düzenlenen "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sürdürülebilir Hayvancılık Sektörü ve Zootekni Mesleği Paneli"ne katılarak bir konuşma yaptı. ATO Meclis Salonu'nda yapılan program, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay'ın açılış konuşması ile başladı. Akbay'ın moderatörlüğünde devam eden açılış oturumunda konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, tarım ve hayvancılık sektörlerinin insanlık için stratejik sektörler olduğunu belirterek, "Tarım ve hayvancılık, bugünün dünyasında ekonomik bağımsızlığı sürdürmenin temel unsurlarından biri" dedi.

 

Dünyanın gündeminde yer alan en önemli konulardan birinin gıda arz güvenliği olduğuna dikkat çeken Baran, "Dünya nüfusu gün geçtikçe artıyor. Diğer taraftan etkisini artırarak devam eden bir iklim krizi yaşıyoruz. İklim krizi ve beraberinde kaybettiğimiz mevsimsel normaller var. Sel felaketleri, kuraklık, orman yangınları gibi doğa felaketler nedeniyle zor bir sürece giriyoruz. Bunların hepsinin içinde gıda arz güvenliği sorunuyla karşı karşıyayız. Tarım ve hayvancılık, dünyadaki gelişmeleri de takip ederek sağlıklı ve modern yöntemlerle yüksek kaliteli üretim yapılması gereken alanlar"  diye konuştu.

 

Gıda arzı konusunun insanların geleceği için ilerleyen süreçte tehlikeli bir hale gelebileceğinin altını çizen Baran, "Türkiye'nin 17 milyon büyükbaş, 56 milyon da küçükbaş hayvan varlığı bulunuyor.  2022 yılında 128 milyon ton bitkisel üretim gerçekleştirdik. Bunlar çok önemli gelişmeler. Tarım ve hayvancılıkta belki bazı sıkıntılarımız ve eksikliklerimiz olabilir, ancak bunların hepsi konuşulup tartışılır ve buradan çıkan sonuçlarla gelişim sağlanabilir" dedi.

 

"Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sürdürülebilir Hayvancılık Sektörü ve Zootekni Mesleği Paneli" öncesinde, Ankara Zootekni Derneği (ANZODER) Başkanı M. Kemal Akman, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Başkanı Mehmet Ali Ünal, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Tarımsal Bal Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tekbaş, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, Zootekni Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Bilsay Kancı açılış konuşmaları gerçekleştirdi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Zafer Ulutaş moderatörlüğünde, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Zooteknist Ziraat Mühendisliği Mesleği, Tavukçulukta İnovasyon, Kamuda Hayvancılık Politikaları ve Hayvancılıkta İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirliğe Yönelik Politikalar", Gazeteci-Yazar İrfan Donat moderatörlüğünde de "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Hayvansal Üretimde Sürdürülebilirlik" başlığı altında büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, kırmızı et ve süt üretimi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği; beyaz et sektöründe sürdürülebilirlik, karma yem sanayiinde sürdürülebilirlik, yumurta sektöründe sürdürülebilirlik ve arı yetiştiriciliğinde sürdürülebilirlik konuları ele alındı.

 

Programa ATO Hayvansal Üretim Meslek Komitesi Meclis Üyesi M. Ülkü Karakuş, çok sayıda sektör temsilcisi, akademisyen ve konuk katıldı.