Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, AVRUPA'DAKİ TÜRK GİRİŞİMCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

BARAN: "TÜRK İŞ İNSANLARI OLARAK ÜLKEMİZ İLE AVRUPA ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ ÜSTLENİYORSUNUZ"

 

BARAN: "TÜRK GİRİŞİMCİLERİN AVRUPA'DAKİ BAŞARILARI ÜLKEMİZİN MARKA DEĞERİNİ ARTIRACAKTIR"

 

14 Şubat 2024- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Almanya başta olmak üzere Avrupa'da faaliyet gösteren Türk iş insanları ve sanayicileriyle bir araya geldi. Türkiye'den yaklaşık 60 yıl önce Avrupa ülkelerine işçi göçü yaşandığını hatırlatan Baran, sonraki nesillerin bugün girişimci, üretici, sanayici olarak da varlık göstererek, kıymetli işler yaptığını belirtti. Baran, "Türk iş insanları olarak ülkemiz ile Avrupa arasında köprü vazifesi üstleniyorsunuz. Sizin başarılarınız Türkiye'nin de marka değerini artıracaktır" dedi.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, Bülbüloğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Önder Bülbüloğlu ev sahipliğinde, Ankara'daki bir Otel'de gerçekleştirilen Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası (ASO), Avrupa Türk İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD), Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Ortak Toplantısı'na katıldı. Avrupa'daki Türk iş insanları ile Başkent'in iş dünyasını bir araya getirmeyi amaçlayan toplantının açılış konuşmalarını ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Seyit Ardıç, ATİAD Başkanı Aziz Sarıyar ve TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak yaptı.

 

-"GİRİŞİMCİ BİR MİLLETİZ"-

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, açılışta yaptığı konuşmada pandemi ile başlayan ve ardından savaşlarla devam eden süreçte yaşanan küresel hammadde ve lojistik sorunları karşısında Türkiye'nin pozitif ayrıştığını ve dünyanın güvenilir yeni tedarik merkezi olarak öne çıktığını belirtti. Söz konusu süreçte Türk reel sektörünün güçlü ve dinamik yapısı ile Türk insanının girişimci yönünün etkili olduğunu kaydeden Baran, "Biz kabına sığmayan girişimci bir milletiz. Bu enerjinin üretimle, ticaretle, sanayiyle, işbirlikleriyle açığa çıkması çok kıymetli" dedi.

 

Baran, Türkiye'den Avrupa'ya yaşanan işçi göçlerini hatırlatarak, "Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine çalışmak amacıyla işçi olarak göç eden neslin çocukları, torunları bugün birer girişimci, üretici, sanayici olarak varlık gösterip, kıymetli işler yapıyor, yapmaya da devam edecek. Türk insanı, genlerinden aldıkları girişimciliğe var oldukları ülkelerin olumlu özelliklerini de katarak çok daha başarılı oluyorlar. Sizler, Türk iş insanları olarak ülkemiz ile Avrupa arasında köprü vazifesi üstlenerek, ülkemizden Avrupa'ya yatırım, ticaret yapacak vatandaşlarımıza yol gösteriyor, destek oluyor ve karşılıklı olarak gelişiyorsunuz. Türk iş dünyasının Avrupa'daki pazarlarda söz sahibi olabilmesi çok önemli. Sizin başarılarınız Türkiye'nin de marka değerini yükseltecektir" dedi.

 

-"BAŞARILARINIZ ÜLKEMİZİN MENFAATİ ADINA"-

 

Ankara Ticaret Odası'nın çalışmaları ile Ankara ekonomisi hakkında da bilgi veren ATO Başkanı Baran, "Ankara'daki yatırım, ticaret ve ihracatı artırmakla ilgili ne zaman isterseniz bir araya gelelim, bize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bu toplantıyı bir başlangıç toplantısı olarak kabul ediyorum. Avrupa'daki başarılarınız ülkemizin menfaati adınadır. İhracat rakamlarının, üretim rakamlarının artırılması adına ne yapılması gerekiyorsa adımları hep beraber atalım" diye konuştu.

 

Toplantıya Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akça ile Türk ve Alman iş dünyası temsilcileri yer aldı.