Görüşlerinizi
Paylaşın
2. KOMİTE -
KONFEKSİYON - HAZIR GİYİM - TRİKO MESLEK KOMİTESİ
ATO'DAN 'EKONOMİK İSTİŞARE' TOPLANTISI

BARAN'DAN DİREKT UÇUŞ MÜJDESİ

-ANKARA TİCARET ODASI, EKONOMİDEKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE MECLİS ÜYELERİNİN KATILIMIYLA EKONOMİK İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLEDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN, YAPTIKLARI GİRİŞİMLER SONUCU THY TARAFINDAN ANKARA'DAN LONDRA, ROMA VE BAKÜ'YE DİREKT UÇUŞ BAŞLATILACAĞININ MÜJDESİNİ VERDİ.

-THY YÖNETİM KURULU VE İCRA KOMİTESİ BAŞKANI İLKER AYCI, 2019 SONU İTİBARİYLE ANKARA'DAN DOĞRUDAN ULAŞILAN DESTİNASYON SAYISINI 20'YE ÇIKARMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

-TTB BAŞKANI AYDIN: "TÜRKİYE SON DÖNEMDE DIŞ KAYNAKLI EKONOMİK VE POLİTİK SÜREÇLERİ YAŞIYOR. BU DÖNEMDE BANKALARIN DA REEL SEKTÖRÜN DE ÇOK SOĞUKKANLI OLMASI GEREKİYOR."

-TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: "YATIRIMCILAR OLMADAN BİR ÜLKE ZENGİNLEŞEMEZ."

 

23 EYLÜL 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO), ekonomideki son gelişmeleri değerlendirmek üzere meclis üyelerinin katılımıyla "Ekonomik İstişare Toplantısı" düzenledi. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantıda, Türk Hava Yolları'nın Ankara'dan Londra, Roma ve Bakü'ye direkt uçuş başlatacağı müjdesini verdi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen ATO 28. Dönem Meclis Üyeleri Ekonomik İstişare Toplantısı'na Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bolu Valisi Aydın Baruş da katıldı. Toplantı, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ve ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın açılış konuşmaları ile başladı. ATO Genel Sekreteri Ahmet Güran ile ATO İnovasyon Danışmanlık Eğitim Araştırma A.Ş. (İDEA) Genel Müdürü Arzu Özcan da kurumun çalışmaları ve gelecek projeksiyonları hakkında birer sunum yaptı.

-BARAN'DAN DİREKT UÇUŞ MÜJDESİ-

ATO Başkanı Gürsel Baran, toplantıda konuşmasına bir müjdeyle başladı. Direkt uçuş sayısının artmasına yönelik yaptıkları ısrarlı çalışmaların sonuç verdiğini ve THY'nin Ankara'dan Londra, Roma ve Bakü'ye direkt uçuş başlatacağını söyledi. Ankara'dan direkt uçuşların artırılması konusunda ATO olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Baran, "Üç yeni hattın müjdesini veriyorum. Çok yakın bir sürede Türk Hava Yolları'nın Londra, Roma ve Bakü seferleri başlayacak. Bunların anlaşmaları yapılıp izinler alındıktan sonra 60 gün içinde seferlerimiz başlayacak. Ankara için hayırlı olsun" dedi.

Baran, konuşmasında, gündemdeki ekonomik konular ile Ankara'ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İçinde bulunduğu coğrafyada yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmelerin Türkiye'yi doğrudan etkilediğini anlatan Baran,  "cari açık, kurdaki oynaklık ve enflasyon"un Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olduğunu ifade etti. Baran, döviz kurlarındaki dalgalanmanın ihracata olumlu katkı sağlayacağını kaydetti. Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisi konumunda olduğunu belirten Baran, son 15 yıllık dönemde dünyanın da kabul ettiği bir başarı hikayesinin yazıldığını vurguladı.

-MORALE İHTİYACIMIZ VAR-

24 Haziran seçimleri sonrasında döviz kurlarında meydana gelen yükselişin "spekülatif" olduğunu vurgulayan Baran, Türkiye'nin dolar merkezli bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığını bildirdi. Ekonomik kuşatma harekatının iş adamlarının ticaretini ve geleceğe dönük planlarını etkilediğine işaret eden ATO Başkanı Baran, "İş dünyası olarak moral ve motivasyona ihtiyacımız var. Yaşadığımız sıkıntılı süreci moralimizi yüksek tutarak, birlik ve beraberlik içinde atlatabiliriz. Türkiye üzerinde kötü emelleri olanların yazdığı senaryoların uygulama alanı olamaz" diye konuştu.

Türkiye'nin coğrafyası nedeniyle kıskanılan bir ülke olduğunu, İstanbul ve Ankara'dan 3 buçuk saat uçuşla onlarca ülkeye gidilebildiğini söyleyen Baran, "Bizim yakından baktığımızda hipermetrop gibi görmediğimiz birçok değerli özelliğimiz, yabancılar için bulunmaz nimet. İşte bu ve bunun yanında pek çok neden bizi bugün geldiğimiz noktaya, yani bir ekonomik savaşla karşı karşıya getirdi" dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program'ın da dengelenme, disiplin ve değişimle Türkiye'nin üretim ekonomisine dönüşme sürecinin yol haritasını verdiğini belirten Baran, "Programa kısaca 3D deniyor. Özel sektör bu programa dinamizmi ile dördüncü boyutu katacaktır" değerlendirmesinde bulundu.  

Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Deryal ise konuşmasında eski meclis üyeleri ile yeni seçilenler arasında bilgi ve deneyim aktarımını önemsediğini söyledi. Yeni Ekonomik Programa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Deryal, Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu ekonomik çalkantının en büyük sebebinin özel sektörün döviz cinsinden dış borcu olduğunu kaydetti.

-HEDEF ANKARA'DAN 20 DESTİNASYONA DİREKT UÇUŞ-

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı da konuşmasında 2019 sonu itibariyle Ankara'dan doğrudan ulaşılan destinasyon sayısını 20'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. ATO Başkanı Baran'ın Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşların artırılması konusunda gösterdiği çabayı anlatan Aycı, Baran'ın verdiği gayretle Ankara'dan yurt dışına 4 olan direkt uçuş sayısını 11'e çıkardıklarını hatırlattı.

THY olarak rekorlar kırmaya devam ettiklerini anlatan Aycı, yıl sonu için 74 milyon olarak belirledikleri yolcu taşıma hedeflerini 75 milyon olarak revize ettiklerini bildirdi. Kargo gelirlerinde de yüzde 30 büyüme gösterdiklerini ifade eden Aycı, "THY, 2019'da dünyanın en çok noktasına ulaşan kargo şirketi olacak" dedi.

Aycı, 29 Ekim'de İstanbul 3. Havalimanına taşınacaklarını hatırlatarak, bunun dünya sivil havacılık tarihindeki en büyük taşınma operasyonu olacağına dikkati çekti. THY'nin son 16 yıldır çok büyük bir büyüme ivmesi yakaladığını kaydeden Aycı, 450 uçakla yılda 120 milyon yolcu taşıma hedefleri olduğunu söyledi. Aycı, Türkiye'den 5 saatlik uçuş mesafesinde 66 ülkeye uçulabildiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

"Bu, Allah'ın bize bir lütfu. Ülkemizin bulunduğu jeostratejik, jeopolitik konumun ne olduğunu bize bir kere daha anlatıyor. Böyle bir ülkeye döviz spekülasyonu yapmak için saldırılmaz da ne yapılır? Böyle bir ülke mega projelerle ilerliyorsa, tam bağımsızlık tam istiklal yolunda ilerliyorsa böyle bir ülkeye ne yapılmaz? IMF prangası artık yok. O pranga da yoksa, başta prangalar da yoksa yenilerini bağlamak için üzerimize yeni halatlar atacaklar. Bunları birlikte aşacağımıza inanıyorum. Dirayetli, basiretli, metanetli duruşuyla ülkemizin değerli tüccarlarının gayretleriyle ve THY'nin yollarınızı açmak, zoru kolay eylemekle ilgili iş ortaklığı sayesinde nice başarıları beraberce yakalayacağız."

-"YATIRIMCILAR OLMADAN BİR ÜLKE ZENGİNLEŞEMEZ"-

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, yatırımcılar olmadan bir ülkenin zenginleşemeyeceğini belirterek, "Bu nedenle yatırımcının her zaman tepemizin üstünde olması lazım" dedi. Ekonomide parası olan ülkelerin kuralları belirlediğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, Türk yatırımcılarının da zengin olmasının ve ülkeyi zenginleştirmelerinin önemine dikkati çekti.

Gelecek dönemde artık ülkelerin değil şehirlerin birbirleriyle yarışacağını söyleyen Hisarcıklıoğlu, şu anda dünyada konuşulan konunun marka şehirler olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, iş hayatındaki deneyimlerini de paylaştığı konuşmasında firmaların gelirlerinin giderlerinden fazla olması gerektiğini söyledi. Dürüst davranmanın, başarılı olmanın şartları arasında yer aldığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Dürüstlükten vazgeçtiğin zaman golü yiyorsun" değerlendirmesinde bulundu.

-TBB BAŞKANI: "SOĞUKKANLI OLMAMIZ LAZIM"-

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da bankacılık sektörüne ilişkin bazı verileri paylaştığı konuşmasında sorunlu kredilere değindi. Ülkedeki bireylerin ve firmaların sorumluluklarını yerine getirme konusunda hassas davrandıklarını kaydeden Aydın,  "En fazla geri dönmeme KOBİ'de gözüküyor ki makuldur. Bu kadar sıkıntının olduğu bir ülkede orta ölçekli firmaların daha çok risk aldıklarını görüyoruz" dedi. Aydın, bütün kırılganlıklara rağmen Türk bankacılık sektörünün kredi kanallarını açık tuttuğuna işaret ederek, "Türkiye son dönemde dış kaynaklı ekonomik ve politik süreçleri yaşıyor. Bu dönemde bankaların da reel sektörün de çok soğukkanlı olması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Aydın, ATO Meclis Üyelerinin sorularını da yanıtladı.

Toplantıda Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin de mevcut ekonomik durumla ilgili bir sunum yaptı.


VİDEOLAR:


   

FOTOĞRAFLAR: