Görüşlerinizi
Paylaşın
2. KOMİTE -
KONFEKSİYON - HAZIR GİYİM - TRİKO MESLEK KOMİTESİ
ATO BAŞKANI BARAN'DAN 2023 YILI MESAJI

ATO BAŞKANI BARAN YENİ YIL MESAJINDA "DİJİTALLEŞME" VE "YEŞİL DÖNÜŞÜM" KONULARINA VURGU YAPTI?

 

BARAN: "DİJİTALLEŞME VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ODAKLANARAK, DAHA FAZLA YATIRIM, ÜRETİM, İHRACAT VE İSTİHDAM HEDEFİYLE ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ"

 

BARAN: "CUMHURİYETİMİZ İLE BİRLİKTE ANKARA TİCARET ODAMIZIN DA 100'ÜNCÜ YILINI KUTLAYACAĞIMIZ 2023 YILINDA ÖNCELİĞİMİZ YİNE ÜYELERİMİZE EN İYİ HİZMETİ, ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE EN BÜYÜK KATKIYI SUNMAK OLACAK"

 

29 ARALIK 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, 2023 yılında da üyelerinin iş ve işlemlerini kolaylaştırmaya yönelik "dijitalleşme" ve "yeşil dönüşüm" çalışmalarına hız vereceklerini belirterek, "Dijitalleşme ve sürdürülebilirliğe odaklanarak, daha fazla yatırım, üretim, ihracat ve istihdam hedefiyle üyemize, şehrimize, ülkemize yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamada 2022 yılına ilişkin değerlendirmede bulunarak, 2023 yılına ilişkin beklenti ve öngörülerini paylaştı.

 

Pandemi süreci ve iklim değişikliğinin üretimden ticarete, tüketici alışkanlıklarından iş yapış biçimlerine kadar birçok alanı doğrudan etkilediğini ifade eden Baran, günümüz dünyasında rekabet gücünü artırabilmenin ancak dijital dönüşüm ve yeşil dönüşümü sağlayarak mümkün olabileceğini söyledi. Baran, "Bilgi ve iletişim teknolojilerinde sınır tanımayan gelişmeler yaşanıyor. Ankara Ticaret Odası olarak teknolojinin ışığında üyelerimize en hızlı ve en kolay hizmeti sunmaya, iklim değişikliğiyle ortaya çıkan yeşil dönüşüme hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Dünyada artan rekabet ortamında bunları sağlamak önemli. Odamızda dijitalleşme ve sürdürülebilirliğe odaklanarak, daha fazla yatırım, üretim, ihracat ve istihdam hedefiyle üyemize, şehrimize, ülkemize yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

 

Cumhuriyetin 100'üncü yılının kutlanacağı 2023 yılının aynı zamanda Ankara Ticaret Odası'nın kuruluşunun da 100'ncü yılı olduğunu belirten Baran, Oda'nın 100'üncü yılında görev alan yönetim olarak üyelerinin faaliyet gösterdiği sektörlerin mevcut sorunlarının çözülmesi için çalışmalar yapmaya, ulusal ve uluslararası alanda rekabet güçlerinin artırılması için sektörel stratejiler geliştirmeye devam edeceklerini belirtti. İş dünyası olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içinde çalışacakları mesajını veren Baran, "Cumhuriyetimiz ile birlikte Ankara Ticaret Odamızın da 100'üncü yılını kutlayacağımız 2023 yılında önceliğimiz yine üyelerimize en iyi hizmeti, şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine en büyük katkıyı sunmak olacak" dedi.

 

 -"YEŞİL DÖNÜŞÜM OFİSİ'Nİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"-

 

İklim değişikliğinin ortaya çıkardığı olumsuz etkilerin çağımızın en önemli sorunları arasında yer aldığını belirten Baran, bu süreçte enerjiden finansmana, üretimden ticarete, ekonominin tüm unsurlarının yeşil dönüşüme hazır hale gelmesinin önemine dikkat çekti.

Ankara Ticaret Odası olarak iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturarak, Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın öngördüğü çerçevede KOBİ'lerin yeşil dönüşümünü sağlamak üzere çalışmalar yürüttükleri bilgisini veren Baran, "Önümüzdeki günlerde 'Yeşil Dönüşüm Ofisi'ni kuracağız. Bu ofisle, KOBİ'lerin sürdürülebilir kalkınma ve yeşil dönüşüm uygulamalarına yönelik kurumsal ve teknik kapasitelerini geliştirmeyi ve iş modellerinde gerekli olan dönüşümlerini desteklemeyi amaçlıyoruz." dedi.

 

Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın sınırda karbon düzenlemesi gibi ekonomiyi doğrudan etkileyen unsurları olduğuna dikkat çeken ATO Başkanı Baran, bu süreçte ekonominin temel direği durumundaki KOBİ'lerin Yeşil Dönüşümünü sağlamasının önemli olduğunu söyledi. Ankara Ticaret Odası'nın "Yeşil Dönüşüm Ofisi" projesiyle KOBİ'lerin üretimde sürdürülebilirliği temel alan, karbon emisyonunu azaltan, enerji verimliliğini sağlayan, atık yönetimi yapmayı gerektiren yeşil dönüşüm süreçlerini anlaması, içselleştirilmesi ve uygulamalarına entegre etmesini sağlamayı amaçladıklarını bildiren Baran, "KOBİ'ler tarafından geliştirilecek yeni yeşil iş modelleri, Türkiye'de yeşil geçişin motoru olma potansiyeline sahip. Bu projede, KOBİ'lerin sürdürülebilir üretim ve yeşil dönüşüm uygulamalarına ilişkin eğitim ve teknik kapasite ihtiyaçları tespit edilecek. Ardından uygulamalı eğitim programı ile teknik bilgi ve beceri kapasitelerinin artırılması sağlanacak" diye konuştu.

 

-"ATONET ÜYE HİZMET PLATFORMUNU GELİŞTİRMEYE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ."-

 

Ankara Ticaret Odası'nda Kovid 19 pandemisiyle birlikte dijital dönüşüm çalışmalarına hız verdiklerini kaydeden Baran, 2022 yılında Oda hizmetlerini tek çatı altında bir araya getirdikleri "ATONET Üye Hizmet Platformu"nu devreye aldıklarını hatırlattı.

 

ATONET mobil uygulamasıyla üyelerine e-devlet şifresiyle erişebilecekleri dijital hizmet sunan ilk Oda oldukları bilgisini veren Baran, "Bilgi ve iletişim teknolojilerinde sınır tanımayan gelişmelerin ışığında üyelerimizin hizmetlerimize daha hızlı ve kolay ulaşabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. ATONET uygulaması üzerinden şirket iş ve işlemlerini kolayca yapan üyelerimizin zamanını işine ayırarak, verimini de ticaretini de artıracağını düşünüyorum. Ticareti bilgi ve teknolojiyle buluşturup Başkentimiz ve ülkemiz ekonomisini daha ilerilere taşımak istiyoruz. ATONET Üye Hizmet Platformunu geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

 

-MARKALAŞMA VE KATMA DEĞERLİ ÜRETİM İLE COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER GÜNDEMİMİZİN DEĞİŞMEZ MADDELERİ -

 

Üyelerinin ticari mekân ihtiyaçlarını karşılamak, üretim ve ticaret hacimlerinin artırılmasını sağlamak amacıyla Ankara'da yeni ticaret ve sanayi bölgelerinin, teknoloji geliştirme bölgelerinin ve ticaret sitelerinin oluşturulmasına öncülük etmeye devam edeceklerini kaydeden Baran, Ankara Ticaret Odası olarak markalaşma ve katma değerli üretim ile Coğrafi İşaretli ürünler konularının da değişmez gündem maddeleri arasında yer alacağını söyledi.

 

Coğrafi İşaretli ürünler konusunda farkındalık oluşturarak yöresel ürünlerin katma değerini artırmak, üreticinin emeğini kıymetlendirmek ve bu ürünlerin Ankara üzerinden dünyaya pazarlanmasını sağlamak amacıyla çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Baran, "Ankara Ticaret Odası olarak bugüne kadar "Ankara Döneri", "Ankara Simidi", "Ankara Tavası", "Ankara Erkeç Pastırması", "Ankara Tiftiği", "Çamlıdere Höşmerim Tatlısı" ve "Ankara Andezit Taşı"na Coğrafi İşaret tescili aldık. "Ankara Balı" ve "Ankara Aspir Bitkisi" için de başvuru sürecimiz devam ediyor. İlkini 2017, ikincisini 2019 yılında düzenlediğimiz 'Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nin yenileri de ajandamızda yer alıyor." diye konuştu.

 

ATO Başkanı Baran, marka bilincini geliştirmek, firmaları markalı ürünler üretmeye teşvik etmek, marka iklimi oluşturarak, Ankara'dan ulusal ve uluslararası markalar çıkmasını sağlamak ve katma değer sağlayan işletmelerin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla ilkini 2015 yılında gerçekleştirdikleri "Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları"nın yenilerini de hayata geçireceklerini söyledi.

 

 

-"İLK ETAPTA HEDEFİMİZ 10 BİN İHRACATÇI"-

 

Ankara Ticaret Odası'nın dış ticareti geliştirmeye yönelik faaliyetlerine devam edecekleri bilgisini veren Baran, "Odamız bünyesinde kurduğumuz 'Dış Ticaret İstihbarat Merkezi' ile üyelerimize kurumsallaşmaları, verimli çalışmaları, rekabet düzeylerini artırmaları, yeni pazarlara açılmaları konusunda her türlü desteği vermeye devam ederek, şehrimizdeki ihracatçı firma sayısını artıracağız. Üniversite öğrencileri ve üyelerimize yönelik olarak her yıl gerçekleştirdiğimiz 'Uygulamalı Dış Ticaret Eğitimleri'ne, ülkemizde görev yapan Büyükelçiler ve Ticaret Ataşeleri ile temaslarımıza devam edeceğiz. Ankara'da hiç ihracat yapmamış kişileri ihracata kazandırarak, ihracatçı sayısını 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

 

Baran, iş dünyası olarak, 2023'ün Türkiye için her alanda daha iyi bir yıl olacağına inandıklarını belirterek, yeni yılın tüm dünyaya barış, huzur ve refah getirmesini diledi.