Görüşlerinizi
Paylaşın
25. KOMİTE -
ELEKTRİK, ELEKTRONİK MALZEMELERİ İMALAT, TAAHHÜT VE SATICILARI MESLEK KOMİTESİ
HUDUT KAPILARINDAN GEÇİŞTE PCR TESTİ İSTEMİ HAKKINDA DUYURU

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) gelen duyuruda, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıya atfen, Ülkemizdeki vaka sayılarının kontrolünü sağlamak amacıyla 30.12.2020 tarihinden itibaren kara, deniz ve hava yolu ile Türkiye'ye giriş yapacak kişilerin ülkeye girişlerinden önceki 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testlerini ibra etmeleri gerektiği  bildirilmiştir.

Yazının devamında ise tüm uluslararası giriş noktalarında;


  • Kara ve denizyolu ile gelen kişilerin negatif PCR testi sonuçları giriş noktalarında kontrol edilecektir.

 

  • Hudut kapılarından giriş esnasında ise negatif PCR testini resmi otoritelere ibraz etmeyen kişilerin konaklayacaklarını beyan ettikleri adreste (ev, otel vb.) karantinaya alınacağı, konaklayacak yeri olmadığını belirtenler ise İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenecek mekânlarda karantina altına alınacağı belirtilmiştir.

  • Bu kişilerden karantina sürelerinin 7. gününde PCR testleri yapılarak test sonuçları negatif çıkanların karantinası 7. günün bitiminde sona erdirilecek ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda yapılacaktır.

 

  • Karantinaya alınacak kişilerin takibi açısından, hudut kapılarında bu kişilerden "COVID-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu" doldurmaları istenecek, bu formlar 30 gün süresince muhafaza edilecek ve kişi bilgileri ivedilikle Halk Sağlığı Yönetim Sistemine (HSYS) kaydedilecektir.

 

  • Yurtdışından gelen kişiler ve taşıtlara ilişkin veriler Genel Müdürlük bilgi sistemine (interaktif.hssgm) kaydedilecektir.

  • Uçak mürettebatı, Tır şoförleri ve ayrıca Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Dünya Sağlık Örgütü ile Ülkemiz tarafında da "kilit personel" olarak nitelendirilen gemi adamları için PCR testi ve karantina uygulaması zorunluluğu bulunmamaktadır.

  • Bu uygulamanın, 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edeceği bildirilmektedir.

 

Bilgilerinize önemle duyurulur.


Saygılarımızla,

Ankara Ticaret Odası