Görüşlerinizi
Paylaşın
38. KOMİTE -
NAKLİYECİLER VE LOJİSTİK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ
UKCA İŞARETİ WEBİNARI

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) gelen yazıda, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Britanya'ya (İngiltere, Galler ve İskoçya) yapılacak ihracatta UK Conformity Assessed/BK Uygunluk Değerlendirmesi (UKCA) işareti, Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB'de ve Türkiye'de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dâhil) onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen CE işaretinin yerini alacaktır.

CE işareti gerektiren çoğu eşyayı kapsayan ve CE işareti gibi, eşyanın ilgili mevzuata ilişkin tüm gereklilikleri karşıladığını gösteren UKCA işaretinin, Britanya (İngiltere, Galler ve İskoçya) piyasasına sunulacak eşya için kullanılması zorunlu olacak ve bu önemli değişiklik Türk ihracatçılarını da doğrudan etkileyecektir.

İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanı (BEIS) tarafından söz konusu değişikliğin getireceği yeni düzenlemeler hakkında bilgilendirme yapılması amacıyla Türkiye'nin öncelikli ülkelerden biri olarak belirlendiği vurgulanmıştır.

Bu çerçevede, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği'den gelen 20 Mayıs 2022 tarihli e-postada, 27 Mayıs 2022 tarihinde 14:00-15:30 saatleri arasında Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı ve İngiliz Standartları Enstitüsü (BSI) işbirliğinde çevrimiçi "UKCA İşareti: Birleşik Krallık'ta Pazar Erişimini Güvence Altına Almak" konulu webinarın düzenleneceği bildirilmektedir.

Linkte programı sunulan söz konusu webinara katılım için, ilgi duyan firma temsilcilerinin kayıt yaptırması gerekmektedir.

"UKCA İşareti: Birleşik Krallık'ta Pazar Erişimini Güvence Altına Almak" webinarına kayıt için tıklayınız.

Bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla

Ankara Ticaret Odası