Görüşlerinizi
Paylaşın
4. KOMİTE -
KUYUMCULAR VE MÜCEVHERAT MESLEK KOMİTESİ
ATO'DA VİRÜS TEDBİRLİ TOPLANTI

-ATO ÜYELERİNİN YAKLAŞIK ÜÇTE BİRİNİ OLUŞTURAN HİZMET SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ, DÜNYA'YA HIZLA YAYILAN KORONAVİRÜS SALGINININ  SEKTÖRE ETKİLERİ VE SALGINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ ATO BAŞKANI BARAN'IN BAŞKANLIĞI'NDA GERÇEKLEŞEN TOPLANTIDA ELE ALDI.

-TOPLANTIYA KATILANLAR VİRÜSE KARŞI TEDBİR OLARAK BİRER SANDALYE ARAYLA OTURTULDU. EL ANTİSEPTİKLERİ VE DEZENFEKTANLARI MASALARDA KULLANIMA SUNULURKEN, KATILIMCILARA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ YÜKSELTECEK İÇECEK İKRAM EDİLDİ.

-TOPLANTIDA, KORONAVİRÜSÜN SEKTÖRLERE ETKİSİNİ BELİRLEMEK İÇİN "DESTEK MASASI" KURULMASINA KARAR VERİLDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN, "HÜKÜMETİMİZ GEREKLİ ÖNLEMLERİ ZATEN ALIYOR, KORONAVİRÜSE KARŞI TEDBİRLİ OLURKEN, AKLISELİM İÇİNDE TİCARETİ DE DEVAM ETTİRMELİYİZ."

17 MART 2020-Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 160 bine yaklaşan üyelerinin üçte birini oluşturan, Hizmet Sektöründe faaliyet gösteren 20 ayrı komitesinin temsilcileri, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının sektöre etkileri ve alınması gereken önlemleri ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda ele aldı.

-HİJYEN TEDBİRLİ TOPLANTI-

ATO'nun Duatepe Salonu'nda gerçekleşen toplantıda koronavirüse karşı alınan tedbirler dikkati çekti. Toplantıda katılımcılar, virüse karşı önlem olarak birbirlerinden uzak mesafede, arada birer sandalye boşluk bırakılarak oturtuldu. El antiseptikleri ve dezenfektanların masada kullanıma sunulduğu, bağışıklığı yükseltecek içecek ikram edildiği toplantıda hijyen kuralları titizlikle uygulandı.

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, Çin'in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgının tüm dünyayı tehdit ettiğini, Türkiye'de alınan önlemlerle sürecin salgın hastalık haline gelmeden önlenmeye çalışıldığını anlattı.

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin lokanta, kafe, turizm ve konaklama başta olmak üzere tüm sektörleri etkilediğini belirten Baran, "Alınan önlemler ticaretin olduğu her sektörü yakından ilgilendiriyor. Süreç ister istemez iş hacimlerine, cirolara ve diğer göstergelere yansıyacaktır. Bu sürecin hastalığın yayılmasını önlemek için yaşandığını dikkate alarak sağduyulu düşünmeliyiz. Hükümetimiz gerekli önlemleri zaten alıyor, koronavirüse karşı tedbirli olurken, aklıselim içinde ticareti de devam ettirmeliyiz. Süreci hep birlikte takip edeceğiz." dedi.

ATO Başkanı Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz'ın da katıldığı toplantıda hizmet sektörünü temsil eden Komite ve Komisyon üyeleri tek tek söz alarak görüş ve önerilerini açıkladı.

-"DESTEK MASASI" KURULDU-

Toplantının ardından koronavirüs tedbirlerinin ticari hayata etkileri ve sektörlerin süreci en az zararla atlatabilmesi için alınması gereken tedbirlere ilişkin görüş ve önerilerin aktarılması için Meslek Komiteleri ve Komisyonlar Müdürlüğü bünyesinde "Destek Masası" kuruldu.  Buna göre ATO üyeleri meskom@atonet.org.tr adresine görüş ve önerilerini iletebilecekler.