Görüşlerinizi
Paylaşın
44. KOMİTE -
OTOMOTİV YEDEK PARÇA TOPTANCILARI MESLEK KOMİTESİ
TIR EPD İŞ AĞI PROJESİ HK. DUYURU

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) gelen bir yazıda; Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) tarafından 11 Şubat 2021 tarihinde TIR Karnesi Hamillerinin, elekronik önbeyan işlemlerinin yanı sıra TIR Karnesi talep ve ödeme işlemlerini gerçekleştirdiği IRU TIR EPD uygulamasına bazı yenilikler eklenmiştir.

Özellikle artan rekabet ortamı ve Covid-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle zor günler geçiren sektörümüze katkı sağlayacağı düşünülen "İş Ağı" adı verilen proje kapsamında TIR Karnesi Hamilleri tarafından ekte sunulan kılavuzda belirtildiği şekilde girilecek ilave bilgiler ve bu bilgilerin paylaşımı izni verildikten sonra tüm dünyadaki TIR Karnesi Hamilleri ile ticari amaçla iletişim kurulmasına imkân sağlayacaktır.

Hâlihazırda tüm TIR sözleşmesine taraf ülkeler için aktifleştirilmiş olan projenin, ülkemizde de iş potansiyelinin geliştirilmesine ve yeni iş fırsatlarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. İlk adımda sadece TIR Karnesi Hamillerinin kullanımına sunulacak olan projenin, sonraki adımlarda yük organizatörleri ithalatçı/ihracatçılar gibi üçüncü taraflarında kullanımına açılması planlanmaktadır.

TIR EPD İŞ Ağı Projesi ile ilgili kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.


Önemle bilgilerinize sunarız.Saygılarımızla

Ankara Ticaret Odası