Görüşlerinizi
Paylaşın
48. KOMİTE -
HAZIR YEMEK HİZMETLERİ-KANTİN İŞLETMECİLİĞİ MESLEK KOMİTESİ
ÜNİVERSİTE İÇİ İŞLETMECİLERDEN ATO BAŞKANI BARAN'A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

TÜRKİYE GENELİNDE 9 BİN ÜNİVERSİTE İÇİ İŞLETMECİNİN KİRA SORUNU, ATO'NUN GİRİŞİMLERİYLE ÇÖZÜME KAVUŞTU.

BARAN: "KİRA SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ PANDEMİ NEDENİYLE SIKINTI YAŞAYAN İŞLETMELERİMİZE NEFES OLDU. "

20 AĞUSTOS 2020 - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi altında faaliyetlerini sürdüren üniversite içi kantin işletmecilerinin Kovid-19 salgını nedeniyle yaşadığı kira sıkıntısı, Ankara Ticaret Odası'nın girişimleriyle Türkiye genelinde faaliyet gösteren, yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edildiği 9 bin kantin işletmesi için çözüme kavuştu.

Üniversite İçi İşletmeciler Derneği ile ATO'nun 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi üyelerinden oluşan heyet, salgın döneminde sektörün yaşadığı sorunları ilgili kurum ve kuruluşlara ileterek çözüme kavuşması yönünde çalışma yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

ATO Başkanı Baran, ziyarette yaptığı konuşmada, üniversite içinde kantin işleten ATO üyelerinin, pandemi nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime başlamasıyla kira ödemelerinin de aralarında yer aldığı bazı sıkıntılar yaşadığını hatırlattı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü içinde faaliyet gösteren ATO üyelerini ziyaretinin ardından gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretle, sadece Ankara'da ATO'ya kayıtlı olan kantin işletmecilerinin değil tüm Türkiye'deki işletmecilerin sorunun çözüme kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Baran, şunları söyledi:

"ODTÜ Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök'ü ardından da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü Sayın Tufan Büyükuzun'u ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ı ziyaret ederek üyelerimizin içinde bulunduğu durumu aktardık. Karşılığında gördüğümüz çözüm odaklı yaklaşım bizi umutlandırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'un pandemi başlamasının hemen ardından 20 Mart tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlerine gönderdiği ve hazine taşınmazı olduğu halde kiraya verilen büfe, kantin, kafeterya ve çay ocağı gibi ticari işletmelerin faaliyet göstermemesine karar verilen süre içerisinde kira bedeli alınmamasına ilişkin bir yazısı vardı. Milli Emlak Genel Müdürümüz Sayın Tufan Büyükuzun da Sayın Kurum'un yazısına atıfta bulunarak, talep edilmesi halinde kira bedelinin iade edilmesinin tüm üniversitelere duyurulmasına ilişkin bir yazıyı YÖK Başkanlığı'na gönderdi. ATO üyeleri için çalışırken tüm ülkemizdeki üniversite içi işletmelere fayda sağlamış olduk."

Baran, yapıcı yaklaşımları nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakan'ı Murat Kurum başta olmak üzere Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun'a, YÖK Başkanı Porf. Dr. M. A. Yekta Saraç'a ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök'e teşekkür etti.

-BARAN'A TÜM İŞLETMECİLERDEN TEŞEKKÜR-

Ziyarette konuşan Üniversite İçi İşletmeciler Derneği Başkanı aynı zamanda 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi Başkanı Muharrem Kılıç da, Türkiye'nin en doğusundan en batısına kadar bütün illerden kantin işletmecilerinin teşekkürlerini ATO Başkanı Baran'a iletti.

Ziyarete, 48 No'lu Hazır Yemek Hizmetleri-Kantin İşletmeciliği Meslek Komitesi Meclis Üyesi Selahattin Karaoğlan ile üniversiteleri temsilen ODTÜ'den Nihat Yalçındere, Hacettepe Üniversitesi'nden Tolga Küçük, Ankara Üniversitesi'nden Göktuğ Merih Duran ve Gazi Üniversitesi'nden Uğur Bölükbaş katıldı.