Görüşlerinizi
Paylaşın
65. KOMİTE -
DANIŞMANLIK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ
ULUSLARARASI DUYURULAR

IKBY'de Alçı İthalat Vergisinde Artış
TOBB'dan gelen yazıda, Erbil Gümrük Ataşeliğimizden alınan yazıya istinaden, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) "alçı" cinsi eşyanın ithalatına uygulanan vergi tarifesinin, 01 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, ton başına 12-15 $' dan 70$' a yükseltildiği bildirilmektedir.


UKCA İşareti Geçiş Süreci
TOBB'dan gelen yazıda; Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB'de ve Türkiye'de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dahil) onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen CE İşareti' nin, 1 Ocak 2022 tarihine kadar Birleşik Krallık (BK) tarafından kabul edileceği ve 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yalnızca UKCA İşaretinin dikkate alınacağının BK tarafından daha önce resmi olarak bildirildiği vurgulanmıştır.


Kovid-19 pandemisinin etkileri nedeniyle BK Hükümeti'nin yaptığı resmi bilgilendirmede, CE İşaretinin 1 Ocak 2023 tarihine kadar BK (İngiltere, İskoçya, Galler) tarafından kabul edileceği açıklanarak, bu kapsamda CE İşareti gerektiren ürün gruplarında UKCA İşareti kullanımının 1 Ocak 2023 tarihine kadar ertelendiği ifade edilmiştir.


Elektronik postada ayrıca, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar CE İşaretinin kabul edileceği tıbbi cihazlar ürün grubuna ait geçiş sürecinde herhangi bir değişikliğe gidilmediği ve UKCA işaretine ilişkin kılavuzun ilgili değişikliği kapsayacak şekilde güncellendiği; kılavuza https://www.gov.uk/guidance/usingthe-ukca-marking adresinden ulaşılabileceği belirtilmiştir.


Türkmenistan Devlet Kurumu Tarafından Satın Alınması Planlanan Ürünler
"Türkmenstandartları" Devlet Kurumu tarafından, otomobil ve tırlar, tarım ve inşaat makineleri yedek parçalarının testi için ülkemizden laboratuvar ekipmanı satın alınmasının planlandığı ifade edilmektedir.

Linkte listesi sunulan ürünlerle ilgili detaylı bilgi için Türkmenstandartları yetkilisi ile (Murat Garacayev, +99312392503 +99312957345 turstansert@online.tm) temasa geçilebileceği bildirilmektedir.


Irak/İbrahim Halil Hudut Kapısında PCR Testi ve Aşı Kartı
TOBB' den gelen yazıda; Erbil Gümrük Ataşeliğimizden alınan bir yazıya istinaden, 29 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla İbrahim Halil Hudut Kapısı üzerinden Irak'a girişlerde ücret mukabili zorunlu test şartıyla giriş izni uygulamasına son verildiği, ülkemizin iki doz aşı kartının veya 48 saatlik PCR test sonucunun kağıt ortamında ibraz eden yolcuların Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'ne giriş yapabileceği ve söz konusu belgelerden en az birini sunamayan yolcuların ise ücret mukabili test şartıyla girişlerine izin verilmeye devam edileceği kaydedilmektedir.Bilgilerinize önemle duyurulur.

Saygılarımızla,
Ankara Ticaret Odası