Görüşlerinizi
Paylaşın
65. KOMİTE -
DANIŞMANLIK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ
ATO BAŞKANI BARAN, ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 100'ÜNCÜ YILINI KUTLADI

BARAN: "ANKARA, MİLLETİMİZİN AZİM VE KARARLILIĞININ SEMBOLÜDÜR"

 

12 Ekim 2023- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Milli Mücadele boyunca stratejik kararların alındığı, Türk milletinin kaderinin şekillendiği, karargâh olarak seçilen Ankara'nın bağımsızlık mücadelesinin sembolü olduğunu belirterek, "Değişime ve gelişime açık yapısıyla ülkemizin kalkınmasına öncülük eden Ankara, bugün ticaret, sanayi, eğitim, sağlık ve kültür alanında ulaştığı düzey ile bir dünya şehridir" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, Ankara'nın Başkent oluşunun 100'üncü yıldönümünü bir mesaj yayımlayarak kutladı. Baran, tarihinde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Ankara'nın, binlerce yıllık birikimiyle Milli Mücadele'ye karargâhlık yaptığını ve düşmana geçit vermediğini belirterek, "Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Anadolu'da başlattığı hareketin merkezi Ankara olmuştur. Milli Mücadele boyunca stratejik kararların alındığı, milletin kaderinin şekillendiği karargâh olarak seçilen Ankara, üstlendiği bu sorumlulukla bir yandan fiili olarak Başkent olurken diğer yandan milletimizin azim ve kararlılığının sembolü haline gelmiştir" dedi.

 

Anadolu'nun tam ortasında yer alan Ankara'nın Milli Mücadele'ye verdiği desteğin Başkent olmasında etkisinin bulunduğunun altını çizen Baran, şunları söyledi:

 

"Ankara'nın Başkent oluşu, milletimizin başlattığı bağımsızlık mücadelesinin bir parçası ve sonucudur. 100 yıl önce Başkent ilan edilirken, bir milletin imkânsızlıklar içinde zaferinin sembolü olan Ankara, değişime ve gelişime açık yapısıyla yeni kurulan ülkenin kalkınmasına da öncülük etmiştir. O günden bu yana, ticaret, sanayi, eğitim, sağlık ve kültür alanlarında ulaştığı düzey ile bir dünya şehri olan Ankara, tarihi boyunca imkânsızlıkları imkân haline getiren bir merkez olmuştur. Ankara, her konuda öncü rolünü sürdürecek, ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti'ne Başkentlik yapma görevini yerine getirmenin onurunu layıkıyla taşıyan Ankara'nın Başkent oluşunun yıl dönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ülkemizi vatan haline getiren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Ankara'nın gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Ankara'nın Başkent oluşunun 100'üncü yıldönümü kutlu olsun!"